65 - 58

02/12/2017 17:00 Super League B 17/18 40'

Elpen1214241565
Chronotechnica Dinosaurs152351558

Την 3η της νίκη πέτυχε η ομάδα της ELPEN στο πρωτάθλημα επικρατώντας με δυσκολία της ιδιαίτερα μαχητικής ομάδας των Dinosaurs.

Το ματς αρχικά ήταν τόσο σφιχτό που καμία ομάδα δεν ξεχώριζε. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν το κλασικό παιχνίδι μέσα στην ρακέτα αφού είχαν βασικές απουσίες και έτσι προσπαθούσαν να σκοράρουν βασιζόμενοι κυρίως σε ατομικές ενέργειες του Βλασσόπουλου, όπου ήταν σε πολύ καλή μέρα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ήταν πολύ καλά στημένοι στην άμυνα και έτσι  εκμεταλλευόμενοι το καλό σουτ του Μουρμούρη έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 12 – 15.

Η 2η περίοδος ανήκε στους Dinosaurs όπου εξαιτίας της εξαιρετικής τους άμυνας (man to man) κατάφεραν και έχτισαν μια σπουδαία διαφορά άνω των 10 πόντων. Αρχικά οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικοί και με ένα έμμεσο 3ποντο από τον Μανωλιάδη και με ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων από τον Ζορμπά πήραν το προβάδισμα στο σκορ και έδειχναν να ξεκλειδώνουν τον δρόμο προς το καλάθι των αντιπάλων τους. Από εκείνο το σημείο και μετα υπνωτίστηκαν και έδωσαν το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να κάνει το καλύτερο της 8λεπτο στο ματς. Οι Dinosaurs αφού έκλεισαν όλους τους διαδρόμους στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την έλλειψη συγκέντρωσης των αντιπάλων τους και χάρις τον επιθετικό οίστρο του Βλάχου κατάφεραν και τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 26 – 38.

Στο 3ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν ριζικά. Οι παίχτες της ELPEN μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό όχι να μειώσουν αλλά να κερδίσουν το ματς. Αρχικά γύρισαν σε ζώνη (3 – 2) και έτσι οι αντίπαλοι μπλόκαραν επιθετικά και πέτυχαν μόνο 5 πόντους σε όλη την περίοδο και από τους 5 , οι 3 ήταν από ελεύθερες βολές. Οι γηπεδούχοι οργανώθηκαν άψογα από τον εξαιρετικό Τριανταφύλλη που βοήθησε και επιθετικά αφού πέτυχε και 2 3ποντα στην αρχή και έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. Από εκεί και πέρα όλα λειτούργησαν όπως έπρεπε και χάρις την βοήθεια στην επίθεση τόσο του Ζορμπά , όσο και του Κοσκινά Β , το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους πλέον να προηγούνται με 50 – 43 μιας και έκαναν ένα φοβερό σερί (24 – 5).

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δύσκολα θα άφηναν να πάει χαμένη η προσπάθεια που κατέβαλαν για να γυρίσει το ματς και έτσι παίζοντας εξαιρετικά μεθοδικά και όσο έπρεπε κατάφεραν και πήραν το 3ο ροζ φύλλο της χρονιάς. Οι φιλοξενούμενοι λόγω και της κούρασης από ένα σημείο και μετά αποδέχτηκαν το αποτέλεσμα και το μόνο που κράτησαν ήταν το εξαιρετικά ελπιδοφόρο 8λεπτο από 12’ έως το 20´. Έτσι το σκορ στο σφήριγμα της λήξης ήταν 65 – 58 υπέρ της ELPEN.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Βλασσόπουλος με 18 πόντους , ενώ για τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Βλάχος με 20.

Διαιτητές : Αντωνιάδης , Τηγάνης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Τριανταφύλλης Στέφανος (Παίχτης ELPEN) : “ Καλησπέρα. Ξεκινήσαμε παρά πολύ άσχημα το 1ο δεκάλεπτο και το 2ο. Κλείσαμε το ημίχρονο με 38 πόντους παθητικό. Στο 2ο βελτιωθήκαμε και δεχτήκαμε μόνο 20 πόντους. Σφίξαμε αρκετά πίσω και έτσι ήρθε φυσιολογικά στο τέλος η νίκη με δυσκολία βέβαια. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια σε εμάς.”

Ασημακόπουλου Θωμάς (Παίχτης Dinosaurs) : “Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Θελω να ευχαριστήσω όλους τους συμπαίκτες μου. Ήταν εξαιρετικοί . Να ευχαριστήσω την αντίπαλη ομάδα διότι έπαιξε εξίσου καλά. Θα βάλουμε τα δυνατά μας την επόμενη φορά να φανούμε ακόμα καλύτεροι. Πάνω από όλα να είμαστε καλά και να ευχαριστιομαστε το μπάσκετ. Ευχαριστώ πολύ.”.