60 - 38

09/04/2016 17:00 League B1 15/16 40'

Elpen131972160
Frezyderm81410638

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Elpen και της Frezyderm, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι μπήκαν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου και με καλά πατήματα αλλά χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 6–4 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η Elpen σιγά-σιγά άρχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και δείχνοντας μεγαλύτερη υπομονή στις οργανωμένες επιθέσεις από τους αντιπάλους της πήρε προβάδισμα 7 πόντων με την Frezyderm να γυρίζει σε ζώνη 3 – 2 και την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι η Frezyderm μπήκε με ενέργεια και μαχητικότητα αλλά βασιζόμενη κυρίως σε προσωπικές ενέργειες επιθετικά, ενώ η Eplen συνέχισε να έχει μεγαλύτερη υπομονή με καλή εκτέλεση των συστημάτων της ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 25-15. Στην συνέχεια η Frezyderm αντέδρασε και πρωταγωνιστή τον Ψαρρό Γ. βρήκε λύσεις, μείωσε σε 5 πόντους με το ημίχρονο όμως να κλείνει τελικά με σκορ 32 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση και έβγαλαν με το καλημέρα διαδοχικές άμυνες, της μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς αλλά συνέχισαν να μην έχουν καλό ρυθμό στις οργανωμένες επιθέσεις τους με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλευτούν το γεγονός πως η ELPEN έμεινε χωρίς σκοράρισμα στα πρώτα 4 λεπτά με το σκορ να είναι 32 – 24. Το αποτέλεσμα ήταν η ELPEN σιγά-σιγά να ξαναβρεί το ρυθμό της επιθετικά όπως και να ξαναπάρει μια διψήφια διαφορά με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 39 – 32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες Frezyderm έδειξαν μαχητικότητα, έβγαλαν ενέργεια αλλά ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν σε καλή επιθετική μέρα και οι παίκτες της ELPEN παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να διευρύνουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τοτομής Σ. με 19 (2) και Κοσκινάς Ε. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 16 (2) και Κασαπάς Ν. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.