56 - 54

22/04/2018 16:00 Play Off Major Super League 17/18 40'

Elpen1512121756
Rougixtres1112131854

Η ομάδα της ELPEN ήταν η ομάδα που έκανε το 1-0 στην σειρά των play off της super league απέναντι στην ποιοτική ομάδα των ROUGIXTRES. Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε πραγματικά στο νήμα αφού τόσο το επίπεδο, όσο και η θέληση των 2 ομάδων ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο καθόλη την διάρκεια του.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν εξαιρετικά στο γήπεδο. 2 εύστοχα τρίποντα από τον Κοσκινά Β και αμέσως το σκορ έγινε 6 – 0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 με έναν δίποντο του Λασκαρίδη αλλά στην συνέχεια η ομάδα της ELPEN διεύρυνε το προβάδισμα της χάρις τις 2 βολές από τον Κοσκινά Β και ένα καλάθι του Μανωλιάδη. Από εκείνο το σημείο η άμυνα των παιχτών των ROUGIXTRES βελτιώθηκε και με ένα μικρό σερί 0 – 5 το σκορ έγινε 10 – 9, ενώ στο τελείωμα του δεκαλέπτου το τρίποντο του Βλασσόπουλου έκανε το σκορ 15 – 11.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το παιχνίδι τους και κυρίως στην άμυνα αφού το πολύ πιεστικό man to man τους ανάγκασε τους αντιπάλους τους να μείνουν στους 14 πόντους για περίπου 5 λεπτά. Ο αρχηγός Βλασσόπουλος ήταν σε εξαιρετική μέρα και με την δική του συμβολή (7 πόντους στην περίοδο) ανέβασε και άλλο την διαφορά αφού το σκορ περίπου στο 16’ ήταν 26 – 14. Τότε ήταν το σημείο που χτύπησε το καμπανάκι για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με μια μικρή αντεπίθεση, του Λασκαρίδη και του Μπέη, κατάφεραν και μείωσαν σε 27 – 23 στο τελείωμα του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο αγώνας φάνηκε πως θα εξελιχθεί σε ντέρμπι. Οι ROUGIXTRES συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν και μείωσαν κι άλλο την διαφορά σε 27 – 25 με ένα καλάθι του Ζαλμά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναπάρουν το momentum του αγώνα σε εκείνο το σημείο και με ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Τριανταφύλλη έκαναν το 33 – 28. Εκείνο το σημείο όμως ήταν και το χειρότερο της αναμέτρησης αφού σε μια ανύποπτη φάση ο Κοσκινάς Γ μετά από ένα εύστοχο lay up προσγειώθηκε άτσαλα με αποτέλεσμα να τραυματιστεί πολύ σοβαρά στην ποδοκνημική. Ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά μέχρι να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε μιας και οι 2 ομάδες επηρεάστηκαν από τον σοβαρό τραυματισμό του Γιώργου. Παρόλα αυτά οι 2 ομάδες σιγά σιγά προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα της ELPEN να διατηρεί το προβάδισμα με σκορ 39 – 36.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικοί και με ένα μικρό σερί 4 – 1 διεύρυναν κι άλλο την διαφορά κάνοντας το 43 – 37. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν σταμάτησαν να προσπαθούν για την νίκη και έτσι μετά από λίγο κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσα 2 φορές (48 – 48 & 50 – 50) αλλά και να περάσουν  μπροστά με 51 – 54 χάρις ένα καλάθι 2 πόντων από τον Βελλή. Εκεί έγινε και η φάση που έκρινε τον αγώνα αφού μια τάπα του Μανωλιάδη και αμέσως ένα τρίποντο του Βλασσόπουλου ξαναέφεραν το ματς στα ίσα, ενώ στην επόμενη φάση το δίποντο πάλι του Βλασσόπουλου διαμόρφωσε το τελικό σκορ που ήταν 56 – 54 υπέρ των γηπεδούχων.

Για τους νικητές σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Βλασσόπουλος που πέτυχε 19 πόντους με 3 τρίποντα αλλά και ο Μανωλιάδης που πέτυχε 16 με 11 ριμπάουντ. Για την ομάδα των ROUGIXTRES εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Ζαλμάς που πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε και 14 ριμπάουντ.

Τελος θα ήθελα από εδώ να ευχηθώ πραγματικά περαστικά και ταχεία επάνοδο στα γήπεδα στον Γιώργο Κοσκινά.

Διαιτητές : Μακρής, Δελδήμος.