17/06/2018 21:15 Play Off Major Super League 17/18 40'

Elpen1616191162
KPMG1611141152

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Major Super League  για τη σεζόν 2017-18, με έναν πολύ όμορφο τελικό, ανάμεσα σε δύο ομάδες που σε φίλαθλα πλαίσια και ευγενή κλίμα απέδωσαν όμορφο μπάσκετ, αντάξιο ενός τελικού! Νικήτρια αναδείχθηκε δίκαια η ομάδα της ELPEN η οποία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε την πρωτοπορία, καταφέρνοντας να περιορίσει τα ατού της KPMG!

Η ομάδα της ELPEN τερμάτισε στην 2η θέση της Super League B, με ρεκόρ 10-4, έχοντας κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, συνήθως ανάλογα με τις απουσίες που είχε. Στα play off πήρε 2 πολύ δύσκολες νίκες επί της ομάδας της ROUGIXTRES με άτυχη στιγμή το σοβαρό τραυματισμό του Κοσκινά Γιώργου στο 2ο αγώνα της σειράς. Το γεγονός αυτό μείωσε τις ήδη περιορισμένες επιλογές της όμως συσπείρωσε και άλλο την ομάδα, η οποία έκανε 2 πολύ καλά ματς απέναντι στη LOREAL και βρέθηκε στον τελικό.

Η KPMG από τη μεριά της τερμάτισε στη 3η θέση της Super League B, με ρεκόρ 8-6. Είχε εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν με 8-1, αλλά 5 σερί ήττες ένεκα των απουσιών της την έφεραν στην 3η θέση. Στη πρώτη φάση των play off είχε 2 εύκολες νίκες επί της αποδεκατισμένης ομάδας του Δικηγορικού Συλλόγου Πειραιά ενώ στη συνέχεια πέρασε με 2-1 νίκες στην πιο αμφίρροπη σειρά της κατηγορίας με αντίπαλο το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ.

Η ομάδα της ELPEN ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση χάρη στην καλή της άμυνα και τον τρομερό Μανωλιάδη, που πέτυχε τους 12 από τους 16 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο με σχεδόν άχαστα στατιστικά (1/2 βολές, 1/1 δίποντο και 3/3 τρίποντα). Έτσι η ELPEN πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 10 πόντων (14-4)! Άμεση ήταν η απάντηση όμως της KPMG, η οποία με πρωταγωνιστές τους Αγγέλου, Δεληγιάννη και Καλλινίδη έφεραν το ματς στα ίσα (16-16) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η KPMG πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στην αρχή της 2ης περιόδου (16-17, 18-19, 20-21) με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια τα πρώτα 5 λεπτά της. Ένα 10-0 σερί της ELPEN με πρωταγωνιστεί και πάλι το Μανωλιάδη (9 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο και 21 συνολικά το 1ο ημίχρονο) την έφερε και πάλι σε θέση οδηγού (30-21) με τον Μαρμαρίδη να πετυχαίνει 2 τρίποντα στο τέλος του ημιχρόνου (τα μοναδικά της KPMG στο πρώτο ημίχρονο) και να μειώνει σε 32-27! Παρά το +5 της ELPEN η KPMG έδειχνε να έχει περισσότερες λύσεις και δυνάμεις εν όψη του 2ου ημιχρόνου και έμενε να δούμε να θα βγαίνανε και άλλοι παίκτες μπροστά πλην του Μανωλιάδη.

Η KPMG συνέχισε δυνατά στην επανάληψη και με πίεση σε όλο το γήπεδο και άμυνα ζώνης και τον Αγγέλου σε ρόλο εκτελεστή έφερε το ματς στα ίσα (35-35). Τότε η ομάδα της ELPEN έφερε νέους πρωταγωνιστές στο προσκήνιο, με τον Κοκκινίδη να αξιοποιεί τις πάσες των συμπαικτών του και να οδηγεί την ομάδα του για πρώτη φορά στο +10 (47-37). Σημαντικό ρόλο έπαιξε και το 4ο φάουλ του Αγγέλου, μαζί με την αστοχία της KPMG από την περιφέρεια. Το 51-41 του δεκαλέπτου έδινε σαφή προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους.

Φυσικά η ομάδα της KPMG δεν παράτησε το παιχνίδι. Συνέχισε την πίεση της στην άμυνα (man to man πλέον) και με τρίποντο του Καλλινίδη και δίποντο του Αγγέλου μείωσε στο -4 (54-50). Ο Τριανταφύλλης πέτυχε ένα τρίποντο ανάσα για την ομάδα του (57-50) και ο Κοσκινάς ένα τρομερά δύσκολο δίποντο για το 59-50. Νέο τρίποντο του Μανωλιάδη από τα 7 μέτρα ήταν το τελειωτικό χτύπημα της ELPEN για το +12 (62-50) με το 62-52 να έρχεται μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους νέους πρωταθλητές της Major Super League.

Εκπληκτικό ματς από το Μανωλιάδη με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 29 efficiency. Ειδικά στο 1ο ημίχρονο ήταν μια ομάδα μόνος του. Ο Κοκκινίδης ακολούθησε σε απόδοση (16 πόντοι  και 11 ριμπάουντ) με όλους τους παίκτες της ELPEN να προσφέρουν στη νίκη της ομάδας τους. Εξάλλου το μυστικό της επιτυχίας τους ήταν η καλή τους άμυνα σε όλη τη διάρκεια των play off. Οι Μαρμαρίδης, Δεληγιάννης και Αγγέλου οι καλύτεροι για την KPMG, που στην ουσία πλήρωσε την αστοχία της από την περιφέρεια (3/24 τρίποντα).

Και πάλι συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για τον υπέροχο τελικό που μας χαρίσανε!

Διαιτητές : Αποστολίδης, Τηγάνης, Σελληνάς.

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Βλασσόπουλος Μάνος  (Αρχηγός ELPEN) :

« Γνωρίζαμε ότι παίζαμε με μια ομάδα που βασίζεται στην καλή της επίθεση, έτσι ο πρώτος μας στόχος ήταν η σκληρή άμυνα. Λειτουργήσαμε πολύ καλά  κ αν και στο τέλος ξεμείναμε από ενέργεια και επιθετικά είχαμε κενά διαστήματα το θέλαμε τόσο πολύ αυτό το πρωτάθλημα που όλα τα παιδία έδωσαν το 110%! Ήταν μια απίστευτη χρονιά γιατί κάθε παιχνίδι το ευχαριστιόμασταν ! Έχουμε δέσει σαν παρέα και αυτό κάνει την διαφορά πιστεύω. Μετά από πολλές ατυχίες και σοβαρούς τραυματισμούς όλα αυτά τα χρόνια είναι πολύ γλυκιά η κατάκτηση αυτού του τίτλου… Το αφιερώνω στον Γιώργο που ήταν δυστυχώς ο άτυχος της χρονιάς και σε όλους όσους έδωσαν το κάτι παραπάνω  φέτος για να έρθει η επιτυχία!»

Μανούσος Γιώργος  (Αρχηγός KPMG) :

«Γνωρίζαμε από την αρχή ότι σήμερα θα αντιμετωπίζαμε μια πολύ καλή και δεμένη ομάδα. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ιδανικά για μας καθώς από την αρχή χρειάστηκε να κυνηγάμε το σκορ. Καταφέραμε αρκετές φορές να καλύψουμε την διαφορά αλλά η ευστοχία του αντιπάλου σε συνδυασμό με την αστοχία μας στην επίθεση δεν μας έδωσε την ευκαιρία να διατηρήσουμε το προβάδισμα όταν το καταφέρναμε, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να επιβάλουμε τον ρυθμό μας. Δεν παρατήσαμε τον αγώνα και καταφέραμε να μειώσουμε αισθητά την διαφορά αλλά και πάλι η ELPEN βρήκε τα σουτ που χρειαζόταν για να κερδίσει τον τίτλο. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδία και τον coach μας για την προσπάθεια που καταβάλανε όλη τη χρονιά!»