63 - 70

01/03/2018 21:00 Super League B 17/18 40'

KPMG1714151763
Elpen2117112170

Σε έναν αγώνα που εν πολλοίς θα έκρινε την 2η θέση του ομίλου, η Elpen κατάφερε να επικρατήσει της Kpmg με 70-63. Πέρα από την νίκη μάλιστα κατάφερε να πάρει και την διαφορά από τον πρώτο αγώνα, αποκτώντας έτσι τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι στους αντιπάλους της. Στον αντίποδα η Kpmg παρά το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, πληρώνει τις πολλές απουσίες της, σημειώνοντας τρίτη διαδοχική ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Kpmg να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με ατομικές προσπάθειες του Δεληγιάννη να καταφέρνει να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (12-8). Η Elpen όμως τρέχοντας ένα μικρό σερί 6-0, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 12-14. Κατάφερε μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (17-21). Στο 2ο δεκάλεπτο η Elpen με τον αλάνθαστο Τριανταφύλλη, μέχρι εκείνη την στιγμή, από την γραμμή των τριών πόντων έφτασε την διαφορά μέχρι και στο +10 (24-34) στα μισά της περιόδου. Η Kpmg προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να επανέλθει κοντά στο σκορ, μάταια όμως. Έτσι, οι 2 ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 31-38 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο Μανωλιάδης με προσωπικούς του πόντους βοηθούσε την ομάδα του να κρατάει την διαφορά κοντά σε διψήφια επίπεδα. Η Kpmg όμως κάνοντας ένα εξαιρετικό τελευταίο 1΄30΄΄, έτρεξε ένα σερί 7-0 κάνοντας το 39-49 σε 46-49, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο όμως, οι παίκτες της Kpmg έδειχναν αρκετά κουρασμένοι, από τις πολλές απουσίες κι η Elpen κατάφερε να το επωφεληθεί βάζοντας μπροστά την εμπειρία του Μανωλιάδη και τα πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια της. Έτσι, 3 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά είχε φτάσει στο +13 (54-67). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο τέλος με Δεληγιάννη κι Αγγέλου να σώσουν τουλάχιστον την διαφορά του πρώτου αγώνα (4 πόντους) , αλλά εν τέλει δεν τα κατάφεραν με την Elpen να πανηγυρίζει το ροζ φύλλο με 63-70.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μανωλιάδης έχοντας 28π. κι 8ριμπ., ενώ σε εξαιρετική βραδιά ήταν κι ο Τριανταφύλλης με 16π. και 6 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο Δεληγιάννης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σταματώντας στους 33π. κι έχοντας και 7 κλεψίματα!

Διαιτητές : Ζακεστίδης, Δαλέκος