21/01/2018 17:30 Super League B 17/18 40'

KPMG1713182472
Elpen1512132868

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της KPMG και της ELPEN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και ξεκίνησαν με σκορ 6 – 0 στα πρώτα 2 λεπτά, τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν στην πορεία και με ένα δικό τους run 5 – 0 μείωσαν σε μία κατοχή, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ κυρίως επιθέσεις, οι άμυνες άρχισαν να έχουν το πρώτο λόγο και το σκορ ήταν 8 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο αγώνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η ELPEN με ασίστ του Κοκκινίδη Γ. και τρίποντο του Τριανταφυλλίδη Σ. ισοφάρισε, η KPMG απάντησε αμέσως με τρίποντο του Μαρμαρίδη Σ., οι παίκτες άρχισαν να λύνονται επιθετικά, οι άμυνες παρέμειναν δυνατές, το τέμπο ανέβηκε, με τους δύο αντιπάλους να παίρνουν φωτιά από τη γραμμή των 3 πόντων και η περιόδος έκλεισε με σκορ 17 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με ασίστ του Τριανταφύλλη Σ. και τρίποντο του Βλασσόπουλου Μ. οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πολύ καλό ρυθμό, τις δύο ομάδες να παίζουν ορθολογικό και καλό μπάσκετ, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και το σκορ ήταν 23 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες συνέχισαν να επιλέγουν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την ομάδα της ELPEN να αντιδρά καλά απέναντι στην ζώνη έχοντας καλό spacing απέναντι στην ζώνη και με τρίποντο του Τριανταφύλλη Σ. ξαναπήρε το προβάδισμα, την KPMG όμως να αντιδρά πιέζοντας για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 30 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν νευρικοί και χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές στα πρώτα 2 λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως και πάλι με αιχμή τον Αγγέλου Α. να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς ανεβάζοντας τη διαφορά σε 3 κατοχές, τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να παρουσιάζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και το σκορ να είναι 39 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της ELPEN ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό και πίεσαν και αυτοί για επιθέσεις στο transition, με την KPMG όμως να συνεχίζει να ευνοείται από το γρήγορο παιχνίδι και έχοντας εξαιρετικό ρυθμό και πολυπρόσωπη επίθεση διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα αλλά τελικά η περίοδος  με ένα mini run της ELPEN στο τελευταίο λεπτό έκλεισε με σκορ 48 – 40.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την ομάδα της KPMG να διατηρεί προβάδισμα 3 κατοχών και να δείχνει πως έχει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά όπου οι παίκτες της ELPEN άσκησαν press, με πολύ καλό οργανωτικό παιχνίδι και με διαδοχικές άσιστ του Τριανταφύλλη Σ. και ένα τρίποντο του Κοσκινά Β. μείωσαν σε 68 – 64 με ενάμιση λεπτό για λήξη και το σκορ με κλέψιμο, αιφνιδιασμό και μία βολή πάλι του Κοσκινά Β. διαμορφώθηκε σε 68 – 65 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά οι άμυνες κυριάρχησαν, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ευκαιρίες με τρίποντα να ισοφαρίσουν αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασία των φάουλ και η KPMG να διατηρήσει το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγέλου Α. με 17 και Δεληγιάννης Α. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλασσόπουλος Μ. με 15 (2) και Τριανταφύλλης Σ. με 9 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Τσολάκος