60 - 21

09/11/2023 20:00 Commercial League B 23/24 1 40'

Elpen1811171460
Real Consulting SA0831021

Στον αγώνα μεταξύ της Εlpen με την Real Consulting οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τη νίκη με σκορ 60-21.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τους γηπεδούχους μέσα από τους αιφνιδιασμούς να πετυχαίνουν στα πρώτα πέντε λεπτά να προηγούνται με 4-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρούν συγκέντρωση και υπέκυπταν σε πολλά λάθη που τους στερούσαν και προσπάθειες για σουτ. Ως αποτέλεσμα αυτού η μόνη ομάδα που είχε σκοράρει ήταν οι γηπεδούχοι σημειώνοντας 18 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ και να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 5-6 μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, η μεγάλη διαφορά σε βάρος των παικτών της Real Consulting, δεν μειωνόταν αφού οι προσπάθειές τους ήταν κυρίως άστοχες και από την απέναντι πλευρά οι αντίπαλοί τους έτρεχαν στο παρκέ για αιφνιδιασμούς αύξησαν το ενεργητικό τους. Έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 29-8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Εlpen να διευρύνουν συνεχώς το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο +30 στο 25ο λεπτό του αγώνα (38-8). Στην πορεία αν και οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, η αποτυχία τους στο σκοράρισμα δεν βοηθούσε τις πιθανότητες τους να πλησιάσουν στο σκορ. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 46-11.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η μεγάλη απόσταση απαγορεύε την οποιαδήποτε αλλαγή στο στάτους του αγώνα. Το σκορ με πέντε λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 57-14. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η χαλάρωση της ομάδας που κρατούσε τα ηνία επέτρεψε στους παίκτες της Real Consulting να μειώσουν τη διαφορά χωρίς να πετύχουν κάποιο μεγάλο επιθετικό ξέσπασμα όμως.