55 - 58

12/01/2024 21:30 Commercial League B 23/24 7 40'

Elpen1917061355
Topcut Modiano0911162258

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής η ομάδα της TOPCUT MODIANO επί της έμπειρης ομάδας της ELPEN με 55-58. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-2, ενώ η ELPEN έπεσε στο 2-3.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικές όψεις και αναπάντεχη εξέλιξη. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της ELPEN ήταν η κυρίαρχη στον αγώνα. Με τον Κριτσιδίμα να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα η ομάδα του Κοσκινά έχτισε γρήγορα διψήφιες διαφορές, με τον Χατζηνικολάου να κρατάει την ομάδα του με 7 πόντους σχετικά κοντά στο σκορ (19-9). Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ίδια εικόνα αλλά άλλους πρωταγωνιστές. Οι Χάλαρης και Λουκίδης πήραν την  σκυτάλη επιθετικά για την ELPEN με τη διαφορά να φτάνει τους 16 πόντους στο ημίχρονο (36-20).

Απίθανη ανατροπή είχαμε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Με τον Παπουτσή να σκοράρει 13 πόντους και την ELPEN να μένει χωρίς σκορ για 7 λεπτά η ομάδα της TOPCUT MODIANO έτρεξε ένα απίθανο σερί 0-15 φέρνοντας το ματς στον πόντο (36-35). Η ELPEN έκανε ένα μικρό επιμέρους 6-1 για το 42-36, παίρνοντας μια ανάσα πριν την είσοδο στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπυ, ο πιο τυχερός, πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος θα κατακτούσε τη νίκη. Η ELPEN είχε το προβάδισμα με 51-45 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όμως τρία σερί τρίποντα των Παπουτσή (2) και Μπαρτζώκα έφεραν την TOPCUT MODIANO μπροστά. Το τρίποντο του Χάλαρη έδωσε ελπίδα στην ομάδα του, όμως ο Μπαρτζώκας με 3 πόντους (καλάθι και βολή) έδωσε οριστικά τη νίκη στην ομάδα του.

MVP του αγώνα ο τρομερός Παπουτσής  με 28 από τους 58 πόντους της ομάδας του, δίνοντας ρεσιτάλ στην επίθεση. Ακολούθησε ο Χατζηνικολάου με 19, ενώ καθοριστικός ο Μπαρτζωκας που σκόραρε τους τελευταίους 6 πόντους της ομάδας του και μοναδικούς δικούς του. Κριτσιδίμας και Λουκίδης οι καλύτεροι της ELPEN.