50 - 46

27/02/2020 21:00 Shipping League 19/20 10 40'

Enesel104241250
Argo Navis21109646

Άλλο ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι έγινε το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του ΟΑΚΑ ανάμεσα στη ENESEL και την Argo Navis. Στο 1ο ημίχρονο κυριάρχησε ολοκληρωτικά η φιλοξενούμενη ομάδα παίζοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση αλλά στο 2ο είχαμε τρομερό  come back απ τους γηπεδούχους, γεγονός που τους χάρισε την νίκη με σκορ 50 – 46.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με τις 2 βολές του Μπίλια και το δίποντο του Λιακόπουλου πέρασαν μπροστά με 4 – 1. Στην συνέχεια οι παίχτες της Argo Navis ξεπέρασαν την αρχική νευρικότητα, άρχισαν να παίζουν καλύτερα στην άμυνα και σε συνδυασμό με την επιθετική δεινότητα του Δολιανίτη κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα χτίζοντας και διψήφια διαφορά στο τελείωμα της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού των 2 ομάδων δεν άλλαξε καθόλου. Από την μια οι παίχτες της ENESEL φανερά επηρεασμένοι από την απουσία του Τσιάτσιου δυσκολεύονταν παρά πολύ να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι, βέβαια αρκετά αρνητικά επηρέασε την ομάδα και η προσωπική άμυνα που έπαιζαν οι αντίπαλοι στον Δρίζο και αφενός δεν μπορούσε να σκοράρει αλλά αφαιτέρου ούτε και να δημιουργήσει. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν σε έναν ασυνήθιστο ξέφρενο ρυθμό στην επίθεση με Δολιανίτη να κάνει κυριολεκτικά ότι ήθελε την αντίπαλη άμυνα. Έτσι το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε την Argo Navis να προηγείται με 14 – 31.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν σιγά σιγά να ανατρέπουν το εις βάρους τους σκηνικό βασιζόμενοι κυρίως στα εξαιρετικά ποσοστά  που είχαν από την περιφέρεια. Την αρχή την έκανε ο Μπίλιας ο οποίος μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά πέτυχε 9 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα. Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Δρίζος και έτσι η διαφορά εξανεμίστηκε. Οι φιλοξενούμενοι αποσβολωμένοι έχασαν συγκέντρωση και ρυθμό και αυτό αποτυπώνεται στο γεγονός πως το πρώτο τους καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το πέτυχαν στο 26ο λεπτό. Το τελείωμα της περιόδου βρήκε την ομάδα της Argo Navis να προηγείται με 38 – 40 χάρις ένα ακόμη τρίποντο από τον συνήθη ύποπτο Δολιανίτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ανέκοψαν προσωρινά τον ρυθμό των αντιπάλων τους και με 2 καλάθια του Δολιανίτη ξέφυγαν με 38 – 44. Εκεί όμως μίλησε η εκτελεστική δεινότητα των παιχτών της ENESEL όπου με 3 σερί τρίποντα έφεραν το ματς τούμπα. Ο Δριζος πήρε φωτιά, κανεις δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και με τα 3 δικά του τρίποντα όλα άλλαξαν. Η κούραση και η απογοήτευση των αντιπάλων ήταν καθοριστική και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ολοκλήρωσαν την ανατροπή παίρνοντας εκείνοι το ροζ φύλλο του αγώνα μέσα από τα χέρια των αντιπάλων τους.

Για τους νικητές απίστευτος ήταν ο Δρίζος με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Argo Navis μοναδική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δολιανίτη που πέτυχε 23 με 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Εφραιμίδης, Δράκος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Δρίζος Μιχαήλ (Παίχτης Enesel) : “Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Δύσκολο από την μεριά μας γιατί έλειπε ο Βαγγέλης, αλλά εντάξει τα καταφέραμε. Χάναμε στο 1ο ημίχρονο, μας πήραν την διαφορά. Έπαιζαν μια ζώνη με προσαρμογές, αλλά στο 2ο ημίχρονο με ψυχραιμία καταφέραμε να πάρουμε το ροζ. Συγχαρητήρια και στην αντίπαλη ομάδα, καλή συνέχεια με υγεία.”