29/11/2022 21:30 Shipping League B 22/23 5 40'

Enesel1814141958
Sea Pioneer4971535

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής μεταξύ της Enesel και της Sea Pioneer ,οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με ζώνη για να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα αρχικό προβάδισμα στον αγώνα. Οι ομάδες εκδηλώναν οργανωμένες επιθέσεις χωρίς ωστόσο αυτό στην αρχή του αγώνα να τους βοηθάει αφού για δυο λεπτά είχαν μείνει χωρίς σκορ το οποίο στο 5ο λεπτό ήταν 8-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχοντας ως όπλο τους την πολύ καλή τους άμυνα καταδίκασαν τους αντιπάλους της σε αστοχία καταφέρνοντας να αποκτήσουν από νωρίς διψήφια διαφορά κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 18-4.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι 2 πλευρές εμφανίστηκαν λιγότερο παραγωγικές λόγω των πολύ καλών αμυνών που έστηναν κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και το σκορ να είναι 20-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι καταφέρνοντας να αμυνθούν σωστά και να εκδηλώνουν αιφνιδιασμούς πήραν μία πολύ σημαντική διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους οι οποίοι όντας λιγότερο συγκεντρωμένοι είχαν κακή κυκλοφορία της μπάλας και βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω με σκορ 32-13.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Sea Pioneer,  αδυνατούσαν να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και διαρκώς εκδήλωναν επιθέσεις υπό πίεση που ήταν άστοχες απομακρύνοντας ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους τους με το σκορ να είναι 40-18 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γρήγορες επιθέσεις των γηπεδούχων τους επέτρεπαν να βρίσκουν ελεύθερα σουτ και να οδεύουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με μεγάλο μαξιλάρι ασφαλείας 46-20.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τη διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα το κίνητρο των ομάδων ήταν μειωμένο αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα υπέρ τους 4-7 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεζαν με παγίδες στην άμυνα μέχρι τέλους θέλοντας να πάρουν μια νίκη με μεγάλη διαφορά που θα τους βοηθούσε στην ψυχολογία τους και τη συνέχεια καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 58-35.