51 - 33

30/05/2022 21:30 Commercial League Major 21/22 16 40'

Entersoft1412111451
AVIN1097733

Στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της  Entersoft και της Avin Oil οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-33.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους με προσωπική άμυνα ενώ οι αντίπαλοι τους με ζώνη ώστε να αντιμετωπίσουν τον αργό ρυθμό του αγώνα. Ο αγώνας είχε χαμηλό σκορ με τις άμυνες να κυριαρχούν και το σκορ ήταν 7-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι βρήκαν σερί 7 πόντων χάρη στους αιφνιδιασμούς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ο αργός ρυθμός των φιλοξενούμενων μπόρεσε να έχει πιο θετικά αποτελέσματα για εκείνους από τον αντίστοιχο γρήγορο των αντιπάλων τους όπου με δυνατή άμυνα περιόρισαν το παθητικό τους  και το σκορ ήταν 16-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Entersoft κατάφεραν ξανά με αιφνιδιασμούς να βρουν σκορ και με σερί 10 πόντων βρέθηκαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με σκορ 26-19.

Στο 2ο ημίχρονο, το γρήγορο transition βοήθησε τους προπορευόμενους να κρατήσουν τα ηνία έχοντας και σφιχτή άμυνα και το σκορ ήταν 31-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, ένα νέο σερί 4 πόντων των γηπεδούχων έδωσε διψήφιο προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες Avin δυσκολεύονταν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα σε τέτοιο βαθμό που έμειναν στο 0  και το σκορ ήταν  44-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη  λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο χαρακτήρας του ήταν διαδικαστικός και οι ομάδες έπαιζαν χαλαρά μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51-33.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ. (ΠΑΙΚΤΗΣ ENTERSOFT)