15/02/2023 21:30 Super League 22/23 3 40'

Entersoft151591352
Grant Thornton6481735

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και της Grant Thornton, κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να δυσκολέψουν τις αντίπαλες επίθεσεις. Η ομάδα η οποία ήταν πιο πετυχημένη σε αυτό το κομμάτι ήταν η γηπεδούχος η οποία κατάφερε στα πρώτα 5 λεπτά να έχει δεχθεί μόλις 2 πόντους έναντι των 6 που είχε πετύχει. Στη συνέχεια τα λάθη στην επίθεση των παικτών της Grant Thornton, οδηγούσαν στα κλεψίματα των γηπεδούχων οι οποίοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν μια διαφορά ασφαλείας 9 πόντων (15-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι σωστά εκδηλωμένες οργανωμένες επίθεσεις των παικτών της Entersoft, βοηθούσαν την παραγωγικότητά τους ταυτόχρονα με τη δυνατή τους άμυνα. Έτσι στα μισά της περιόδου βρισκόταν μπροστά με σκορ 23-9. Στο υπόλοιπο τα νεύρα από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οδηγήσαν στην αποβολή του προπονητή τους. Αυτός ο εκνευρισμός, είχε περάσει και στην ομάδα η οποία δεν κατάφερε να βρει τη συγκέντρωση της επιθετικά και έτσι έκλεισε το ημίχρονο έχοντας πετύχει μόλις 10 πόντους 30-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες της Grant Thornton, έχοντας ανασυνταχθεί κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 2-5 μέχρι το 25o λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο, παρά την πίεση που ασκούσαν στην άμυνά τους οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν τους βοήθησε να μειώσουν τη διαφορά, η οποία, αντιθέτως αυξήθηκε με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 39-18.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων, είχαν επιθετικό ξέσπασμα το οποίο τους επέτρεψε να μειώσουν την διάφορα κατά 1/3 λόγω των λάθως πασών που έκαναν οι γηπεδούχοι και το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 44-30. Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά όμως, οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να αυξήσουν τη διαφορά ξανά και να σφραγίσουν τη νίκη.