05/07/2022 19:00 Summer League 21/22 3 40'

Erma First71352146
Danaos1211172868

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Erma First και της Δαναος οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-68.

Στην αρχή του αγώνα γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με σχηματισμό man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη 2-3 ως μέσο αντιμετώπισης του σετ παιχνιδιού. Αυτό οδήγησε τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα ελευθέρα σουτ μέσα από πάσες αλλά οι αντίπαλοι τους ήταν πιο αποτελεσματικοί  και το σκορ ήταν 5-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια όμως οι επιθέσεις τους έπεφταν πάνω στις καλά οργανωμένες άμυνες που δυσκόλευαν την παραγωγή έξτρα σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες αποφάσισαν να δοκιμάσουν να σπάσουν τις αντίπαλες άμυνες με γρηγορότερο το οποίο βοήθησε τους γηπεδούχους με 2 σερί τρίποντα να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής  και το σκορ ήταν  14-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου  οι παίκτες της Δαναός σε ένα χρονικό σημείο που η κάθε ομάδα πέτυχε από σερί 4 πόντων να πάρει ένα μικρό προβάδισμα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-23

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι με αιφνιδιασμούς έβρισκε σκορ εκμεταλλευόμενη την αδυναμία των παικτών της Erma First να σκοράρουν για 2 λεπτά που είδε τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν  25-36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι προπορευόμενοι κυριάρχησαν και στις 2 πλευρές του παρκέ προσφέροντας τους ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με την διαφορά να είναι σημαντική υπερ των παικτών της Δαναός, οι παίκτες ήξεραν πως δεν είχαν πολλά να διεκδικήσουν στον αγώνα και έτσι έπαιξαν πιο ελεύθερα που είχε και αντίκτυπο στο σκορ. Σε αυτό το δεκάλεπτο οι παίκτες της Erma First κατάφεραν και σκόραραν σχεδόν όσους πόντους είχαν σημειώσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα (21 συγκεκριμένα) αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά καθώς δέχτηκαν 7 παραπάνω με τον αγώνα να λήγει με σκορ 46-68.