ESA SECURITY – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

07/11/2016 20:15 League B2 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ESA SECURITY και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι παρουσιάστηκαν διστακτικές στα πρώτα λεπτά αλλά με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν σιγά-σιγά το ρυθμό του παιχνιδιού, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 5–10 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν σημαδεύοντας κυρίως τους ψηλούς τους, έβγαλαν ενέργεια αμυντικά και έτρεξαν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς αλλά παρόλα αυτά η ΕΛ.ΠΕ συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ, να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας και να διατηρεί ένα προβάδισμα 2+ κατοχών μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου με ένα mini run η ομάδα της ESA κατάφερε να ισοφαρίσει και η περίοδος τελικά να κλείσει με σκορ 16 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την ΕΛ.ΠΕ να γυρίζει σε άμυνα ζώνης 2–3, τις δύο ομάδες να είναι σχετικά νευρικές στις τελικές επιλογές τους, τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, την ESA να αντιμετωπίζει προβλήματα απέναντι στη ζώνη και το σκορ να είναι 19 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ESA άλλαξε την άμυνα της σε press που κατάληγε σε άμυνα ζώνης, αλλά οι αντίπαλοί της συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από επιθέσεις στο transition, αιφνιδιασμούς και σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με την ESA η οποία συνέχισε να έχει χαμηλά ποσοστά στα μακρινά σουτ και να είναι στατική επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 24 – 37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα η ESA μπήκε με περισσότερη ενέργεια αμυντικά με πρωταγωνιστή τον Γκούστη Κ. (ο οποίος είχε συνολικά 3 κλεψίματα και ήταν πολύ αποτελεσματικός πιέζοντας την μπάλα και διαταράσοντας τον ρυθμό της επίθεσης των αντιπάλων σε όλη την διάρκεια του 2ου ημιχρόνου), με αποτέλεσμα να βγάλει  διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς και να μειώσει σε 9 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια η ΕΛ.ΠΕ συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην καλά εκτελεσμένοι άμυνα των αντιπάλων, με αποτέλεσμα η ESA να συνεχίζει να βρίσκει εύκολες λύσεις από αιφνιδιασμούς και σιγά-σιγά να βρίσκει ρυθμό και στο σετ. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κουτρούλη Π. συνέχισαν να κυριαρχούν τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά ριμπάουντ και διατήρησαν ένα προβάδισμα 3+ κατοχών με το σκορ να είναι 35 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ αλλά και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό, άρχισαν σιγά-σιγά να ξαναπαίρνουν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου η ESA με έναν εκπληκτικό run 10 – 0 με πρωταγωνιστή τον Παληό Χ. μείωσε σε 3 πόντους και η περίοδος τελικά έκλεισε με σκορ 45 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η ESA μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο ισοφαρίζοντας με το καλημέρα, με τους παίκτες των ΕΛ.ΠΕ να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους, να μην έχουν ρυθμό επιθετικά, τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 55 – 56. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πολύ καλά πατήματα δείχνοντας όλο και περισσότερη αυτοπεποίθηση στις προσπάθειες τους, σε αντίθεση με τους παίκτες των ΕΛ.ΠΕ οι οποίοι συνέχισαν να μην έχουν καθαρό μυαλό, παρουσιάζοντας ταυτόχρονα εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να ανεβάζουν το προβάδισμα στους 8 πόντους, συνεχίζοντας όχι μόνο να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ επιθετικά απέναντι στην ζώνη, αλλά να κυριαρχουν και στο αμυντικό κομμάτι και να διευρύνουν την διαφορά στους 10 πόντους με την ΕΛ.ΠΕ να μην μπορεί να αντιδράσει και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παληός Χ. με 22 (1) και Γκούστης Κ. με 10 ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουτρούλης Π. με 23 (1) και Κατσέλης Β. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Κατά την διάρκεια του 2ου Δεκαλέπτου ο παίκτης των ΕΛ.ΠΕ Τσόγκας Α. υπέστη τραυματισμό στο γόνατο για τον οποίο η Διοργάνωση εύχεται περαστικά και ελπίζει να μην είναι όσο σοβαρός φάνηκε.