75 - 61

17/01/2017 20:30 League B2 16/17 40'

Esa Security2113251675
KPMG815172161

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ESA SECURITY και της KPMG, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας τις σωστές επιλογές, τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς και παίζοντας καθαρό μπάσκετ με το σκορ να είναι 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η ESA με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς και εύστοχα σουτ 3 πόντων κατάφερε να κάνει ένα run 9 – 0, με τη KPMG να μην μπορεί να ακολουθήσει το γρήγορο τέμπο και η περίοδος να κλείσει με σκορ 21 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό τέμπο, με οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, αλλά με τους γηπεδούχους να πιέζουν αμυντικά την μπάλα και να κάνουν παγίδες στο μισό με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να συνεχίζουν να έχουν επιθετικό πρόβλημα, η διάφορα να ανεβαίνει στους 15 πόντους, οι παίκτες της ESA να κυριαρχούν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους Καπράλο Α. και Ασημακόπουλο Θ. και το σκορ να είναι 27 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες KPMG αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνα τους, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε 11 πόντους με τους γηπεδούχους όμως να έχουν πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και να καταφέρουν να διατηρήσουν διψήφιο προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα η ομάδα της ESA ξεκίνησε με ένα mini run 4–0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους, αλλά και με τους παίκτες της KPMG να βελτιώνονται στην πορεία, βρήκαν επιθετικά λύσεις κυρίως από isos στου Χρυσάγη Ι., αλλά συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στον έλεγχο των ριμπάουντ με αποτελέσματα οι αντίπαλοι τους να συνεχίζουν να έχουν πολλές δεύτερες επιθέσεις και να επεκτείνουν περαιτέρω το προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 59 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα, αλλά και τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού καθώς και μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημακόπουλος Θ. με 27 (3) και Κανάκης Α. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χρυσάγης Ι. με 23 (3) και Βιολάρης Π. με 11 πόντους αντίστοιχα.