52 - 58

05/03/2017 17:00 League B1 16/17 40'

EY141891152
DHL169141958

Στον αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΕΥ και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και έψαξαν τις σωστές τελικές επιλογές με το σκορ να είναι 7–7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να δείχνουν υπομονή επιθετικά, εκτέλεσαν τα συστήματα τους, πόσταραν τους ψηλούς τους και βρήκαν λύσεις στην ρακέτα των αντιπάλων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι από την αρχή σε πιο γρήγορο ρυθμό, με πολλές επιθέσεις στο transition και αρκετές απόπειρες αιφιδιασμών, αλλά οι παίκτες των δύο ομάδων χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, τα ποσοστά έπεσαν και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά ήταν 20 – 18, αλλά κάπου εκεί η ομάδα της DHL γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2–3, με το σκορ να είναι 23 – 20 στα πρώτα 5  λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι γύρισαν την μπάλα απέναντι στην ζώνη και βρήκαν λύσεις από σουτ μέσης απόστασης (κυρίως από το high post), σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχισαν να βασίστηκαν σε isos και σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 9 πόντων και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της DHL γύρισε και πάλι σε man, με τις άμυνες από την αρχή να έχουν τον πρώτο λόγο, τους παίκτες των δύο ομάδων να πιέζουν τόσο την μπάλα όσο και τις πρώτες πάσες, αλλά η ΕΥ να διατηρεί προβάδισμα 2–3 κατοχών με το σκορ να είναι 37 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ομάδα της DHL αρχίσει να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, ενώ επιθετικά άρχισε να σημαδεύει και πάλι τους ψηλούς της, βρήκε λύσεις από τους Καρμογιάννη Κ. και Τσούνη Ε. και μείωσε σε μία κατοχή, με την ομάδα της ΕΥ να έχει χάσει τον ρυθμό στο παιχνίδι της, μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου με τρίποντο του Αληγέωργα Β. σταμάτησε το run των αντιπάλων και έκλεισε την περίοδο με σκορ 41 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι μπήκαν μεγάλη προσήλωση αμύντικα, αλλά επιθετικά χαρακτηρίστηκαν από πολλά αβίαστα λάθη, με την ομάδα της DHL όμως να ισοφαρίζει με καλάθι του Παπαδάκη Θ. και αμέσως μετά με assist του Καρμογιάννη Κ. και τρίποντο του Μανωλέα Ν. πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα, με το σκορ να είναι 45 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η ομάδα της ΕΥ άρχισε να πιέζει και πάλι μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς αλλά ο Κορακάκης Ν. είχε πολύ βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με την ομάδα της DHL η οποία άρχισε να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ (με πολύτιμη συμβολή σε αυτόν τον τομέα από τους ψηλούς της) και με επιθετική αιχμή τον Παπαδάκη Θ. κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 2–3 κατοχών έως το τέλος και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορακάκης Ν. με 15 και Καραγιάννης Μ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 32 (2) και Μανωλέας Ν. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.