37 - 52

26/02/2024 20:00 Commercial League A 23/24 13 40'

Famar11611937
Generali166191152

Σημαντική νίκη για την ομάδα της GENERALI στο δεύτερο αγώνα της ομάδας της FAMAR στο πρωτάθλημα της Commercial League A με 37-52. Έτσι η GENERALI με ρεκόρ 3-3 συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στην τετράδα με τη FAMAR να μην καταφέρνει να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το τέλος, προσπαθώντας ακόμη να γίνει ομάδα μέσα στο παρκέ, κάτι που απαιτεί χρόνο.

Με ζώνη επέλεξε να αμυνθεί η ομάδα της FAMAR, με man to man εκείνη της GENERALI, άμυνες που κράτησαν σε όλο τον αγώνα. Η GENERALI με καλύτερη κυκλοφορία και πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να μπει πιο δυνατά προηγούμενη με 11-16 στο δεκάλεπτο. Η FAMAR είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, έχοντας πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ.

Το πρόβλημα έγινε πιο έντονο στην δεύτερη περίοδο, όμως η GENERALI όντας και εκείνη τρομερά άστοχη, δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί σε ένα κακό ποιοτικά δεκάλεπτο και για τους δύο (6-6 και 17-22 το ημίχρονο).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό με την GENERALI να βρίσκει λύσεις με την ευστοχία της από την γραμμή των 6,75. Το επιμέρους 11-19 ήρθε ως αποτέλεσμα των τριών τρίποντων που οδήγησαν στο 28-41, μια διαφορά που με βάση την εικόνα του αγώνα δύσκολα ανατρεπότανε.

Και πράγματι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της FAMAR η GENERALI ανέβασε και άλλο τη διαφορά (30-48) με το τελικό 37-52 να έρχεται φυσιολογικά και δίκαια.

Σφυρής, Πέτσης και Ρώση οι καλύτεροι των νικητών, Καστανιώτης και Βασιλακόπουλος ξεχώρισαν για τη FAMAR.

Παναγόπουλος Δημήτρης  (Παίκτης Famar Group)