23/01/2019 20:45 Super League A 18/19 10 40'

FlexFin11917151062
DNV13121215759

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο της Commercial Superleague ,διεξήχθη η αναμέτρηση ανάμεσα στη FLEXFIN και την ομάδα της DNVGL με τους πρώτους να επικρατούν πολύ δύσκολα στο έξτρα πεντάλεπτο με 62-59.Έτσι,μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-3.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ζώνη 2-3 για τη FLEXFIN ενώ η DNVGL έχοντας και περισσότερες λύσεις στον πάγκο ξεκίνησε με man-to-man.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και άρχισαν να παίρνουν μια μικρή διαφορά 4-9 (στα 04:33) και 6-13 με ωραία προσπάθεια του Μακρή δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.Οι τυπικά γηπεδούχοι δυσκολέυονταν αρκετά να βρουν σκορ εξαιτίας της πολύ καλής άμυνας της DNVGL όμως στο τελευταίο δίλεπτο πήραν τις επαφές και ευστοχώντας σε πέντε συνεχόμενες προσωπικές,έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο καλάθι (11-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η FLEXFIN θέλησε να κλείσει περισσότερο την άμυνά της και γύρισε τη ζώνη σε 2-1-2.Αυτό προς στιγμήν μπέρδεψε τους φιλοξενούμενους που πήραν κακές επιλογές στην επίθεση αλλά ούτε η FLEXFIN έβρισκε λύσεις μπροστά πλην του Πασαλή καθώς ο Κελαϊδίτης στενά μαρκαρισμένος έκλεισε το ημίχρονο άστοχος χωρίς καλάθι εντός πεδιάς.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουμε χαμηλό σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο (9-12) με τους φιλοξενούμενους πάντως να σημειώνουν έξι γρήγορους πόντους προς το τέλος,με τρίποντο του Πάλλα και γκολ-φάουλ του Μακρή κλείνοντας το ημίχρονο με μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (20-25).

Μια διαφορά που έγινε διψήφια ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου ύστερα από νέο σουτ τριών πόντων αυτή τη φορά από τον Προβατά (20-30).Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς οι γηπεδούχοι αφυπνήστηκαν,πήραν ψυχολογία ύστερα από δύσκολο καλάθι και φάουλ (σε σουτ τριών πόντων μάλιστα) του Κελαϊδίτη και τρέχοντας επί μέρους σερί 10-0 στα 02:25 πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (34-33).Στη συνέχεια νέο καλάθι του Πασαλή και τρίποντο του Μακρή έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τις ομάδες ισόπαλες στους 37 πόντους.

Το ματς είχε πλέον γίνει ντέρμπι,καμιά από τους δύο αντιπάλους δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και ήταν σαφές ότι μικρές λεπτομέρειες θα έκριναν το νικητή.Έξι ισοπαλίες από το 42-42 και μέχρι το 52-52 και το πρώτο καλάθι του Κλιγκόπουλου στο ματς,που έμελε να ήταν και το τελευταίο της κανονικής περιόδου καθώς στο σουτ του Μοσχακλαϊδη στην εκπνοή η μπάλα στριφογύρισε στο στεφάνι και κύλησε έξω.

Το παιχνίδι καί στην παράταση κυλούσε πόντο πόντο, με τον καλύτερο παίκτη της FLEXFIN Πασαλή να προσθέτει άλλους τέσσερις και να φτάνει τους 18 έχοντας και 6 ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Καλατζής με τους πρώτους του πόντους στον αγώνα είχε δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με 56-57 δύο λεπτά πριν το τέλος.Εκεί όμως ήρθε ο Μοσχακλαϊδης να γίνει ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τη FLEXFIN,να πετύχει μέσα σε 30 δεύτερα δύο μεγάλα τρίποντα για το 62-57 και να φορτώσει με άγχος τη DNVGL που δεν μπόρεσε βρει απάντηση στον υπολοιπόμενο χρόνο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΟΥΣΤΑΜΠΑΣΙΔΗΣ Ρ.-ΔΟΞΑΣ Μ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ/ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

Eυάγγελος Μοσχακλαϊδης ( Παίκτης FLEXFIN ) :

”Δύσκολο ματς,κρίθηκε στην παράταση,ήμασταν πίσω στη βαθμολογία και έπρεπε να κάνουμε αυτό το βήμα παραπάνω για να μπούμε στο κόλπο της πρόκρισης”.

Αγγελίδης Π. ( Προπονητής DNVGL )

”Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στην παράταση μπορούμε να καταλάβουμε ότι οι δύο ομάδες ήταν στο ίδιο επίπεδο.Μπορεί να πήραμε μια διαφορά δέκα πόντων όμως αυό δεν αντικατόπτριζε την εικόνα.Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες ξεκάθαρα,εμείς δεν είχαμε καθόλου καθαρές επιλογές και σουτ,ήμασταν πολύ κουραστικοί.Συγχαρητήρια στην άλλη ομάδα,συνεχίζουμε”.