FlexFin2024142785
Kaizen Gaming 21214111956

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της FlexFin Ltd και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 85 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η FlexFin μπήκε πιο δυναμικά κάνοντας σερί 7 – 2 και ο Μπερτσάτος Α. με το καλημέρα πήρε 5 επιθετικά ριμπάουντ, με τους αντιπάλους της να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές, βλέποντας το σκορ να γίνεται 9 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της STOIXIMAN βελτιώθηκαν αισθητά, έπαιξαν πιο ομαδικό μπάσκετ και βελτίωσαν τα ποσοστά τους αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να περιορίσουν την παραγωγή των αντιπάλων τους οι οποίοι διατήρησαν διαφορά 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της FlexFin να συνεχίζουν να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να κυριαρχούν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να πάρουν (από νωρίς στο 2ο Δεκάλεπτο) και να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Μποτανάκος