Frezyderm1310101043
Nestle1321152574

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs  μεταξύ της FREZYDERM και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στο παρκέ, προτίμησαν οργανωμένες αλλά γρήγορες επιθέσεις και είχαν καλό ρυθμό και ποσοστά, με το σκορ να είναι 9 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές προτίμησαν μεγάλες επιθέσεις, έδειξαν υπομονή και γύρισαν την μπάλα απέναντι στην ζώνη, αλλά παράλληλα οι άμυνες δυνάμωσαν, είχαν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν ζεστοί και βρήκαν λύσεις απέναντι στην ζώνη στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία και πάλι οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά έπεσαν και το σκορ ήταν 16 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά η Frezyderm γύρισε σε άμυνα 1 – 4 στον Γκουτσίδη Δ., ενώ η Nestle άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Σελιτά Κ. και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά όπου η Nestle με διαδοχικές assist του Σελιτά Κ. και εύστοχα μακρινά σουτ έκανε run 0 – 9 και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 23 – 34.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό προσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Frezyderm να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα να εμφανίζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της Nestle να διατηρούν σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου προβάδισμα ασφαλείας, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψαρρός Γ. με 14 (2) και Ματζουρίδης Δ. με 13 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 16 (4) και Τζαφέρης Δ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.