Frezyderm61611841
Toolsat S.A.1218121557

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της FREZYDERM και της TOOLSAT, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεαι στο τελικό 41 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά με την ομάδα της Toolsat να αρχίζει σιγά-σιγά να λύνεται επιθετικά και το σκορ να είναι 1–6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στο παρκέ και να βελτιώνουν τα ποσοστά τους, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί στις 2 κατοχές και η περίοδος να κλείσει με σκορ 6–12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, με ενέργεια και από τις δύο ομάδες και καθαρές άμυνες, αλλά και πάλι οι παίκτες της Toolsat ήταν πιο συγκεντρωμένοι επιθετικά και χωρίς εγωισμό στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 9 πόντους και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 10 – 19. Στην πορεία παρόλα αυτά η Frezyderm άρχισε να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα και να δυναμώνει την άμυνα της, με αποτέλεσμα να βγάλει διαδοχικές άμυνες, να ψαλιδίσει την διαφορά στους 4 πόντους αλλά δεν κατάφερε να βρει συστηματικές λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 22 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και τελικές επιλογές, ανεβάζοντας το προβάδισμα με το καλημέρα στους 10 πόντους, αλλά τις δύο ομάδες να χαρακτηρίζονται από χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 23 – 34 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σχεδόν αποκλειστικά σε σετ επιθέσεις, με την Toolsat να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Λουλούδη Γ. και να διατηρεί το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες Frezyderm να συνεχίζουν να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση, αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης (δεδομένου ότι κατέβηκαν μόνο με 6 παίκτες), οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, συνέχισαν να έχουν πολυπρόσωπη επίθεση, διατήρησαν προβάδισμα 10+ πόντων καθόλη την διάρκεια της περιόδου και πήραν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσάμπαλης Γ. με 17 (2) και Γκότσης Ν. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαξιώνης Γ. με 21 (3) και Σπυράτος Γ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.