72 - 35

06/07/2022 20:30 Summer League 21/22 3 40'

Frezyderm2020151772
Jotun Hellas71011735

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Frezyderm και της Jotun οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-35.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες έπαιζαν με οργανωμένες επιθέσεις και η ομάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι με σκορ ήταν φιλοξενούμενη με γκολ φάουλ που ήταν οι μόνοι της πόντοι στα πρώτα 5 λεπτά και μέχρι τότε δέχτηκαν 7 πόντους με αρχή ένα τρίποντο. Στην συνέχεια, με αιφνιδιασμούς οι παίκτες της Frezyderm πήραν διαφορά διψήφια με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Jotun έδειχναν διάθεση και μαχητικότητα. Αυτό τους βοήθησε στην παραγωγικότητα τους όπου σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν πιο παραγωγικοί  αλλά αμυντικά δεν μπορούσαν να περιορίσουν το πλήθος των πόντων που δέχονταν. Σταδιακά η διαφορά ανέβαινε, δείγμα της κυριαρχίας των γηπεδούχων στο παρκέ όπου ξεπέρασε τους 20 πόντους με το ημίχρονο να είναι 40-17.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να εδραιώνουν την κυριαρχία τους εκμεταλλευόμενοι  και το βάθος στο ρόστερ τους αφού εμφανίστηκαν πλήρεις (12) απέναντι σε 7 όπου τους έδινε τη δυνατότητα να παίζουν γρήγορα και με νέες ιδέες να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και μετατρέπουν το προβάδισμα τους τελειώνοντας τη 3η περίοδο με σκορ 55- 28.

Στο 4ο Δεκάλεπτο, με το τελικό αγώνα να έχει κριθεί η κούραση των παικτών της Jotun ήταν εμφανής το οποίο τους στερούσε στην ουσία να είναι ανταγωνιστική έστω και στο επίπεδο της περιόδου που τους ανάγκασε να παίζουν δίχως άγχος περιμένοντας το τελικό σφύριγμα της λήξης κάνονατς την προσπάθεια τους. Το τελικό σκορ 72-35 δεν αντικατόπτρισε την συνολική τους προσπάθεια στον αγώνα.