59 - 58

15/03/2019 21:10 Super League B 18/19 16 40'

Frezyderm221381659
Nestle1013181758

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της FREZYDERM (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και της NESTLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, έμειναν κοντά στο σκορ αλλά είχαν χαμηλά ποσοστά, με την FREZYDERM να παίρνει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και πατήματα επιθετικά, πίεσαν το τέμπο και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή έκαναν ένα run και πήραν διψήφια διαφορά, οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 22 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με την FREZYDERM να διατηρεί το προβάδισμα, η NESTLE βελτιώθηκε αισθητά στην 2η περίοδο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 35 – 23 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο παρόλα αυτά με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και με πολύ καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist έκαναν run 1 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου, με τους παίκτες της FREZYDERM να παρουσιάζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 41.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και διάθεση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, με την NESTLE να το εκμεταλλεύται και να περνάει για πρώτη φορά μπροστά, με το σκορ να είναι  49 – 50 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο αντίπαλοι κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, το παιχνίδι συναρπαστικό και το σκορ διαμορφώθηκε σε 57 – 58 με τελευταία κατοχή για FREZYDERM  στην οποία ο Χαριτόπουλος Δ. (ο οποίος σκόραρε τους τελευταίους 8 πόντους της ομάδας του) με ένα εντυπωσιακό coast to coast κατάφερε να ευστοχήσει σε buzzer beater drive, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος Δ. με 33 (3) και Ψαρρός Γ. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαφέρης Δ. με 14 (2) και Καλογεράκης Σ. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Γέρος Β.