57 - 56

10/12/2018 21:10 Super League B 18/19 7 40'

Nestle715201557
Frezyderm416191756

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της NESTLE και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 3 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η NESTLE πίεσε για αιφνιδιασμούς, η FREZYDERM ακολούθησε το γρήγορο παιχνίδι αλλά οι παίκτες και πάλι είχαν βιαστικές τελικές επιλογές με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε ίδιο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ευνοούνται από το γρήγορο τέμπο και με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17 – 10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου με την είσοδο του Μελά Ν. οι φιλοξενούμενοι βρήκαν διαδοχικές επιθετικές λύσεις και μείωσαν, το παιχνίδι παρέμεινε γρήγορο, οι άμυνες δυνατές, η NESTLE αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή φρενήρης ρυμός στο παιχνίδι, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ αλλά και πάλι χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, η NESTLE όμως με 2 τρίποντα του Σελιτά Κ. πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα και το σκορ ήταν 34 – 24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η FREZYDERM αντέδρασε με run 5 – 0 μειώνοντας σε 2 κατοχές, οι δύο αντίπαλοι λύθηκαν επιθετικά και είχαν καλύτερα ποσοστά παίζοντας καθαρό μπάσκετ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα 2 – 3 κατοχών αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Μελά Ν. και Ψαρρό Γ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 42 – 39.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με run 4 – 0 στο πρώτο λεπτό η FREZYDERM πέρασε μπροστά, η NESTLE με τρίποντο του Τζαφέρη Δ. αντέδρασε, οι δύο ομάδες έπαιξαν ανταγωνιστικό μπάσκετ με μεγάλη ενέργεια, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ ήταν 52 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα τα ποσοστά και ο ρυθμός παρέμειναν καλά, οι άμυνες δυνατές αλλά καθαρές ενώ δεν έλλειψαν και οι θεαματικές φάσεις, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 56 – 54 με 3′ και σε 57 – 56 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι άμυνες κυριάρχησαν με την FREZYDERM να έχει την τελευταία κατοχή με 23” αλλά το σουτ του Χαριτόπουλου Δ. δεν ήταν εύστοχο με αποτέλεσμα η NESTLE να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σελιτάς Κ. με 23 (3) και Γκούρος Π. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μελάς Ν. με 18 (3) και Χαριτόπουλος Δ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κοτσώνης Ν., Αμπελιάκης Κ.