Frezyderm817121047
Tsakos Group1517111053

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Freezyderm  και της Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-53

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι με man to man στο αργό τέμπο με οργανωμένες επιθέσεις. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις ομάδες να δείχνουν ισάξιες και το σκορ ήταν 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση σημειώνοντας σερί 7 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man που την χρησιμοποίησαν σαν όπλο για να φτάσουν κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν 19-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ανταπάντησαν και ξανάνοιξαν τη διαφορά, παίρνοντας ξανά τον έλεγχο του αγώνα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-32.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της Freezyderm, κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά σε απόσταση 2 καλαθιών (30-34) αλλά δεν κατάφεραν να συνεχίσουν αυτή τους τη προσπάθεια  και το σκορ ήταν 30-37 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκορ ανάμεσα τους ήταν ισορροπημένο που κράτησε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ασφαλείας  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν άλλη μια προσπάθεια να πάρουν το προβάδισμα και έφτασαν πολύ κοντά και το σκορ ήταν  44-47 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι σκληρές άμυνες κυριάρχησαν ως κλειδί για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δείξουν ψυχραιμία και να το κατακτήσουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-53.