46 - 50

13/12/2018 21:10 Commercial League A 18/19 7 40'

FrieslandCampina119161046
Grant Thornton136151650

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της FRIESLANDCAMPINA και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι προτίμησαν σετ επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν στατικές, είχαν χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 4 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ίδιο παιχνίδι, με τους παίκτες όμως σιγά σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους και να βελτιώνονται αλλά την GRANT THORNTON με πρωταγωνιοστή (τόσο επιθετικά όσο και στα ριμπάουντ) τον Σταθόπουλο Β. να διατηρεί το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε  με σκορ 11 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ και έμειναν κοντά, όμως παράλληλα διατήρησαν σχετικά χαμηλά ποσοστά προσπαθώντας να σπάσουν την ζώνη κυρίως με σουτ 3 πόντων ή μακρινά σουτ, η FRIESLANDCAMPINA  κέρδισε το επιμέρους σκορ της 2ης και 3ης περιόδου και διατήρησε προβάδισμα 1 – 2 κατοχών στην μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 40 – 38 με 5′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά η GRANT THORNTON με 2 σερί τρίποντα των Σταθόπουλο Β. και Τζαβάρα Χ. έκανε run 6 – 0 και πέρασε μπροστά, με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και το σκορ να είναι 46 – 50 με 30” και κατοχή FRIESLANDCAMPINA στην οποία επιχείρησε σουτ 3 πόντων αλλά δεν ευστόχησε με αποτέλεσμα η GRANT THORNTON να διατηρήσει προβάδισμα 2 κατοχών και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τοκάνης Ι. με 25 και Μαγγιώρος Γ. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταθόπουλος Β. με 19 (3) και Τζαβάρας Χ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζαγούρης, Ζαραφίδου

Γκίκας Δημήτριος (Παίκτης GRANT THORNTON)

Καβουρόπουλος Νικόλαος (Coach FRIESLANDCAMPINA)