71 - 63

07/02/2019 21:45 Commercial League A 18/19 12 40'

FrieslandCampina1521171871
Raging Bulls211523463

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της FRIESLANDCAMPINA και των RAGING BULLS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες προτίμησαν σετ επιθέσεις, με τους BULLS να βρίσκουν τα κενά στην ζώνη ξεκινώντας με run 0 – 5, με τους αντιπάλους τους να προσπαθούν να ανοίξουν τον ρυθμό και το σκορ ήταν 6 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με καλή κυκλοφορία της μπάλας, η FRIESLANDCAMPINA είχε παραγωγή κυρίως από τον Μαγγιώρο Γ. αλλά είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν σε man για να περιορίσουν τα ελεύθερα σουτ, με τον Μαγγιώρο Γ. να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του αλλά και ο Καρλής Γ. πήρε φωτιά με 3 σερί τρίποντα και 13 σερί πόντους, ο ρυθμός ανέβηκε, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και όμορφο μπάσκετ αλλά τελικά το γρήγορο τέμπο ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι αργά αλλά σταθερά μείωσαν και με συνολικό run 11 – 2 ισοφάρισαν, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 36.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να έχουν πολύ καλή παραγωγή και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 43 – 46 στα μισά της 3ης και 53 – 59 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι BULLS κόλλησαν επιθετικά και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά, με τους αντιπάλους τους να το εκμεταλλεύονται αμέσως κάνοντας run 10 – 0 και το σκορ έγινε 67 – 61 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά οι άμυνες δυνάμωσαν και έγιναν πιο physical και το παιχνίδι είχε περισσότερα φάουλ, ο Μαγγιώρος Γ. είχε μεγάλο παιχνίδι και με παράλληλη παραγωγή από τον Τοκάνη Ι. η FRIESLANDCAMPINA  κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαγγιώρος Γ. με 39 και Τοκάνης Ι. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρλής Γ. με 28 (6) και Τζούρτος Δ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Δαλέκος