Ποδαρικό με εύκολη νίκη για FrieslandCampina.

01/11/2018 21:00 Commercial League A 18/19 1 40'

FrieslandCampina2408101254
Thalpis Hellas0700020110

Πρεμιέρα για 2 νέες ομάδες στο πρωτάθλημα της commercial league έγινε το βράδυ της Πέμπτης 01/11 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η FrieslandCampina πήρε πολύ εύκολα το ροζ φύλλο του αγώνα παίζοντας εξίσου καλά τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση, ενώ οι παίχτες της THALPIS δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν τους αντιπάλους με αποτέλεσμα το 54 – 10 να έρθει απολύτως φυσιολογικά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή αρκετά πιο έτοιμοι στο παρκέ δείχνοντας τις προθέσεις τους, γεγονός που άρχισε να φαίνεται από τα πρώτα λεπτά με την διαφορά να ξεφεύγει. Κανέλος και Μαγγιώρος ήταν οι παίχτες που απειλούσαν και έδωσαν αμέσως διψήφια διαφορά στην ομάδα τους. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να ανακόψουν το γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους, ενώ οι επιθετική τους συγκομιδή ήταν εξαιρετικά φτωχή και έτσι το αποτέλεσμα του  ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικά με το σκορ να είναι 27 – 4 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 2ο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Οι παίχτες της Frieslandcampina συνέχισαν να απειλούν τόσο μέσα από την ρακέτα όσο και από την περιφέρεια ανεβάζοντας ακόμα την διαφορά στο +30. Στην επίθεση εξίσωση εκτός από τον Μαγγιώρου μπήκε τόσο ο Λυκούδης όσο και ο Ψωμόπουλος. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρά παθητικό ρόλο, αλλά θα πρέπει να σταθούμε στην προσπάθεια του Χατζηδάκη, του Λεπουραίου Δ και του Πανογεώργου που μπορεί να μην σκόραραν, αλλά πάλευαν για κάθε μπάλα τόσο στην  άμυνα όσο και στην επίθεση. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε λοιπόν νικητές τους παίχτες της Frieslandcampina με σκορ 54 – 10.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μαγγιώρος που πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της THALPIS διακριθείς ήταν ο Κιάμος που μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Διαιτητες : Φασόλης, Τσόλη

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μαγγιώρος Γιώργος (Παίχτης FrieslandCampina) : “Χαιρόμαστε πολύ για την 1η νίκη της ομάδας. Είναι το πρώτο παιχνίδι. Δεν έχουμε κάνει πολλές προπονήσεις, όποτε πρέπει να βρούμε τα πατήματά μας. Πιστεύω πως θα πάμε καλά. Ήρθαμε να το διασκεδάσουμε, να το χαρούμε και όπως βγει.”

Λαμπράκης Αναστάσιος (Προπονητής Thalpis) : “Εντάξει πρώτο παιχνίδι, πρώτη φορά. Πρέπει να βρεθούμε, να δουλέψουμε λίγο καλύτερα και στο επόμενο θα είμαστε πιο καλοί.”