GALATSI B.C. – DINOSAURS B.C.

39 - 62

23/01/2016 19:30 League C1 15/16 40'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του GALATSI CITY BC και του DINOSAURS BC, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν νευρικοί στα πρώτα λεπτά ενώ οι γηπεδούχοι με περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια ξεκίνησαν με ένα 9–1 στο πρώτο μισό της περιόδου. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανέβασαν την ενέργεια τους αμυντικά και μείωσαν σε μία κατοχή, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά ασκώντας full press στα τελευταία 2 λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9 – 15!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα δύο λεπτά με το Galatsi όμως να έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα επιθετικά και να βλέπει την διαφορά να ανεβαίνει πάνω από 10 πόντους, κυρίως λόγω των αβίαστων λαθών τα οποία τροφοδοτούσαν με αιφνιδιασμούς την ομάδα των Dinosaurs, με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 11 – 25. Στο υπόλοιπο της περιόδου η γηπεδούχοι έδειξαν σημεία ζωής, με περισσότερη ενέργεια επιθετικά και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες, μείωσαν με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 19 – 31.

Στην τρίτη περίοδο το Galatsi μπήκε με πιο καθαρό μυαλό, πολύ καλύτερες άμυνες και σημαδεύοντας το ζωγραφιστό των αντιπάλων με αιχμή τον Αντωνίου Δ., μείωσαν σε 2 κατοχές τα πρώτα 3 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά, αλλά τους γηπεδούχους να μειώνουν επανειλημμένως σε δύο κατοχές, αλλά κάθε φορά οι φιλοξενούμενοι να ανοίγουν ξανά τη διαφορά με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 32 – 41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με physical άμυνες, χαμηλά ποσοστά, αλλά τους Dinosaurs να ξεφεύγουν με 13 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά και τους παίκτες του Galatsi στην πορεία να δείχνουν σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα να μην μην μπορούν να μειώσουν και οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αναστασίου Δ. με 14 και Αντωνίου Δ. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλάχος Κ. με 14 (1) και Βλάχος Ι. με 10 (3) πόντους αντίστοιχα.