Mytilineos142612658
Raging Bulls131617954

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και των RAGING BULLS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις, κυκλοφόρησαν την μπάλα και έμειναν κοντά, με το σκορ να είναι 6 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ με 2 σερί τρίποντα πήρε διαφορά 2 κατοχών αλλά και οι αντίπαλοι του με πρωταγωνιστές τους Καρλή Γ. και Γιανόπουλο Γ. βρήκαν λύσεις και μείωσαν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με την ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να βρίσκει ενέργεια και λύσεις (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) από τον Καπαρελιώτη Ε. ο οποίος έτρεξε σε αιφνιδιασμούς, οι BULLS δεν ευνοήθηκαν από το γρήγορο τέμπο και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 29. Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαχούν στο παρκέ και διατηρώντας ένα διψήφιο προβάδισμα έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι BULLS πήραν φωτιά και με 3 σερί τρίποντα (2 του Ασημακόπουλου Γ. και 1 του Καρλή Γ.) έκαναν συνολικό run 0 – 11 και μείωσαν σε 52 – 46 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι σε σετ επιθέσεις, οι άμυνες δυνάμωσαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από τον πιο αργό ρυθμό και μείωσαν περαιτέρω σε 54 – 50 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές δεν βρήκαν καθαρές τελικές επιλογές, τα ποσοστά πολύ χαμηλά, οι BULLS παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν το comeback, με αποτέλεσμα ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αποστολίδης Β., Δαλέκος Κ.