45 - 56

21/03/2019 21:10 Cup B 18/19 40'

Oracle1411101045
Δ.Σ. Πειραιά1610151556

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της ORACLE και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΔΣΠ μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ ξεκινώντας με run 0 – 6, σε αντίθεση με τους παίκτες της ORACLE οι οποίοι αντίμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα και είδαν το σκορ να είναι 2 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ζεστάθηκαν και με κλεψίματα και assist έκαναν δικό τους σερί 6 – 0, μείωσαν σε μία κατοχή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 16.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια, παίζοντας οργανωμένο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, έμειναν κοντά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (το οποίο έκλεισε με σκορ 25 – 26), αλλά στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες του ΔΣΠ κυριάρχησαν στο παρκέ και με ομαδικό μπάσκετ και καλή παραγωγή από την γραμμή των 3 πόντων πήραν διαφορά 3 κατοχών, με τους παίκτες της ORACLE να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου και να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας έως το τέλος και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ιωαννίδης Χ. με 16 (5) και Γκούσης Γ. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σκαρίμπας Ε. με 15 και Κυνηγάκης Κ. με 15 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Κυφραμίδης