44 - 67

02/05/2018 19:30 Play Off Major Commercial League 17/18 40'

Generali121412644
Σκλαβενίτης1913152067

Το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα του Σκλαβενίτη καταφέρει και έκανε σχετικά εύκολα το 2 – 0 στην σειρά των play off απέναντι στην ομάδα της Genarali και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για να ισοφαρίσουν σε 1 – 1 αλλά το παιχνίδι υψηλού επιπέδου από τους παίχτες του Σκλαβενίτη δεν τους το επέτρεψε και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 44 – 67.

Ο αγώνας στα πρώτα λεπτά ήταν αμφίρροπος με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Οι 2 βολές του Κιτριλάκη και ένα εύστοχο δίποντο από τον Δήμου από την μια και οι 4 πόντοι του Χριστόδουλου από την άλλη έκαναν το σκορ 4 – 4. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μπροστά και με ένα μικρό σερί 4 – 10 πήραν κεφάλι στο σκορ με 8 – 14. Το σερί αυτό βασίστηκε κυρίως στις πολύ καλές επιλογές στην επίθεση τόσο του Πετράκου, του Ελευθερίου και του Γιοβάνη. Οι γηπεδούχοι από την άλλη προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και τα κατάφεραν προς στιγμή χάρις την εξαιρετική ευστοχία από μέση απόσταση του Δήμου. Το σφύριγμα όμως της λήξης του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Σκλαβενίτη να προηγείται με 12 – 19.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν ακόμα περισσότερο το παιχνίδι τους και κυρίως την άμυνα τους. Ο έταιρος εν ενέργεια παίχτης τους ο Παζάρας πήρε την σκυτάλη από τον Χριστόδουλο και με ένα δίποντο και ένα τρίποντο έκανε το 16 – 24. Οι γηπεδούχοι από την άλλη κάπου μπλόκαραν και αυτό φάνηκε από τους 5 πόντους που πέτυχαν μέχρι το 15ο λεπτό. Από εκείνο όμως το σημείο και μετά ανέβασαν στροφές και με σωστές επιλογές στην επίθεση κυρίως από τον Φιλιππίδη και τον Φασουλάκη κατάφεραν και τελείωσαν το ημίχρονο ρίχνοντας την διαφορά μένοντας πίσω στο σκορ με 26 – 32.

Στο 2ο ημίχρονο το ματς δεν άλλαξε σημαντικά σε σχέση με πριν. Οι παίχτες του Σκλαβενίτη συνέχισαν να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα δίχως να κινδυνεύουν ιδιαίτερα. Η είσοδος του Χριστόδουλου ξανά έδωςε το πλεονέκτημα κάτω από την ρακέτα στην ομάδα του τόσο στην άμυνας όσο και στην επίθεση. Σε κάποιο σημείο όμως οι παίχτες της Genarali προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και το κατάφεραν χάρις την σταθερή ευστοχία του Δήμου αλλά και του Σφυρή. Όμως στο τέλος της περιόδου ένα τρίποντο του Πετράκου αλλά και ένα δίποντο του Χριστόδουλου έκαναν το 38 – 47 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς άρχισε να γέρνει προς την μεριά των φιλοξενούμενων και αυτό έγινε χάρις 0 – 12 σερί που πέτυχαν οι παίχτες του Σκλαβενίτη. Παζάρας, Πετράκος και Ελευθερίου χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή με αποτέλεσμα το έργο για  την ομάδα τους να γίνει πολύ εύκολο. Οι γηπεδούχοι από ένα σημείο και μετά αποδέχτηκαν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους και το μόνο που τους ένοιαζε ήταν η μείωση της διαφοράς. Έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε νικήτρια  την ομάδα του Σκλαβενίτη με σκορ 44 – 67.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε τόσο ο Χριστόδουλος με 19 όσο και ο Πετράκος με 17 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της Generali πολύ καλός ήταν ο Δήμου που πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Καλογριάς, Καλογεράκης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Πόπος Χαράλαμπος (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Είμαστε στις 4 καλύτερες ομάδες πλέον. Ένα εύκολο παιχνίδι. Πιστεύω να είμαστε πιο σωστοί και πιο εύστοχοι στα επόμενα ματς αν θέλουμε να φτάσουμε μέχρι τον τελικό. Εύκολο παιχνίδι σήμερα, όλα καλά και πάμε για το επόμενο ματς.”