54 - 61

20/03/2019 19:40 Commercial League B 18/19 3 40'

Generali1412151354
ΣΙ ΠΙ1615151561

Σε έναν αμφίρροπο αγώνα οι παίχτες της ΣΙΠΙ υπερασπίστηκαν την βαθμολογική τους θέση και κατάφεραν και έφυγαν με το διπλό από την έδρα της πολύ καλής φέτος Generali. Οι φιλοξενούμενοι αν και άργησαν να μπουν στο παιχνίδι, βελτίωσαν το παιχνίδι τους και παρ´ όλο την πίεση των γηπεδούχων κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο στο τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε ονειρικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν και ξέφυγαν με 10 – 2 χάρις το τρομερό ξεκίνημα του Καλούδη που πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας του στο 1ο δεκάλεπτο! Όσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν σχήμα στην άμυνα και σε συνδυασμό με τις όμορφες προσπάθειες του Μουσταφέρη, του Γιαννόπουλου και της Μάλαμα η περίοδος τελείωσε με την ομάδας τους να προηγείται με 14 – 16.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίχτες της ΣΙΠΙ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, ενώ στην άμυνα όλα έγιναν αρκετά πιο εύκολα όταν έκλεισαν τον Καλούδη. Ο Μουσταφέρης για ακόμη έναν αγώνα ήταν ασταμάτητος κάτω από την αντίπαλη ρακέτα και μαζί με το καλό περιφερειακό σουτ της Μάλαμα και του Καμαράτου το σφύριγμα του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 26 – 31.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την διαφορά και μέχρι περίπου τα μισά την παγίωσαν διψήφια. Ο Μουσταφέρης δεν είχε αντίπαλο και έτσι έκανε εύκολο το έργο της ομάδας του στην επίθεση. Από ένα σημείο και μετά όμως οι γηπεδούχοι έβαλαν στην άκρη τον εκνευρισμό τους από τις αποφάσεις τις διαιτησίας και ξεκίνησαν την αντεπίθεση. Άξιος συμπαραστάτης του Καλούδη ήταν ο Βάγιας ο οποίος βοηθούσε και στην άμυνα κλέβοντας αρκετές μπάλες. Έτσι το τελείωμα της περιόδου βρήκε την Generali να υπολείπεται μόνο με 41 – 46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αρχικά το ματς ήταν derby. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και έτσι η διαφορά έπεσε στους 3 αφού με τις βολές του Σφυρή το σκορ έγινε 47 – 50. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν για πολλοστή  φορά το εκτόπισμα κάτω από την ρακέτα του Μουσταφέρη και σε συνδυασμό με το κρύο αίμα από τις βολές του Γιαννόπουλου και της Μάλαμα πήραν το ματς έστω και δύσκολα με σκορ 54 – 61.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μουσταφέρης με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για την Generali απίστευτος για ακόμη ένα ματς ήταν ο Καλούδης με 30!

Διαιτητές : Γκανής , Ιασωνίδης