37 - 22

31/10/2018 19:30 Commercial League B 18/19 1 40'

Generali101161037
Σ.Υ.Τ.Α.0704030822

Με νίκη ξεκίνησε η ομάδα της GENERALI τον φετινό της μαραθώνιο στο πρωτάθλημα, μια νίκη που ήρθε σχετικά εύκολα απέναντι στην παραδοσιακά μαχητική ομάδα της Σ.Υ.Τ.Α. Και οι 2 ομάδες φανερά επηρεασμένες από την πολύμηνη απραξία δεν έπιασαν υψηλά επίπεδα ποιότητας στο παιχνίδι τους, αλλά παρ´ όλα αυτά πάλεψαν η κάθε μια εξίσου για την νίκη.

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βάλουν την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό πότε με τον Δήμου, τον Σφυρή και πότε με τον Δημητρίου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν λίγο πιο εύστοχα το παιχνίδι έχοντας σε καλή μέρα τον Επικαρίδη που με 1 δίποντο και 1 τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 6 – 7. Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι παίχτες της GENERALI  πίεσαν πιο πολύ στην άμυνα και κατάφεραν στο 10´ να προηγηθούν με 10 – 7.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ξόδεψαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα παρά στην επίθεση. Προσπάθησαν και κατάφεραν να περιορίσουν την δημιουργία των αντιπάλων τους μέσω της καλής τους περιφερειακής άμυνας με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα τους αλλά και να το διευρύνουν φτάνοντας στο + 10. Οι παίχτες της Σ.Υ.Τ.Α αδυνατούσαν να βρουν τις λύσεις που θα τους έβαζαν στο παιχνίδι και η μόνη καλή στιγμή τους ήταν το σωστό διάβασμα της άμυνας των αντιπάλων τους από τον Αγγελόπουλο που πέτυχε 4 πόντους. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την GENERALI να προηγείται με 21 – 11.

Στην 3η περίοδο οι ομάδες δεν είχαν καθόλου ρυθμό στη επίθεση με αποτέλεσμα να είναι φτωχό το θέαμα. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, πέτυχαν μόνο 6 πόντους, γεγονός όμως που δεν άλλαξε ιδιαίτερα το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν μεγάλο πρόβλημα σκοραρίσματος χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ. Το τελείωμα του δεκαλέπτου βρήκε  την ομάδα των ασφαλιστών να προηγείται με 27 – 14.

Στην τελευταία περίοδο κάπως το θέαμα  βελτιώθηκε, αφού και οι 2 ομάδες ξαναβρήκαν έναν σχετικά καλό ρυθμό στην επίθεση. Βαγιάς και Δήμου οι πρωταγωνιστής για την ομάδα της GENERALI  με τον πρώτο να είναι πραγματικά κυρίαρχος κάτω από τις 2 ρακέτες με συνολικά 14 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Σ.Υ.Τ.Α κάπου έφυγε η πίεση και το άγχος και βελτιώθηκαν και εκείνοι επιθετικά, με τον Διαλεκτάκο και τον Ταραμά να πετυχαίνουν 2 τρίποντα που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ που ήταν 37 – 22 υπέρ των γηπεδούχων.

Για τους νικητές πολύ καλοί ήταν Δήμου και Βαγιάς που πέτυχαν από 10 πόντους, ενώ για την ομάδα της Σ.Υ.Τ.Α ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Επικαρίδης με 9.

Διαιτητές : Ραχιώτης, Ορφανός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βαγιάς Βασίλειος (Παίχτης Generali) : ” Πρώτα από όλα καλή χρονιά σε όλες τις ομάδες με υγεία χωρίς τραυματισμούς. 1ο ματς για εμάς φέτος με ομάδα γνωστή γιατί έχουμε παίξει κι άλλες φορές. Την κερδίσαμε όχι σχετικά εύκολα, όσο και αν δεν φαίνεται από το σκορ δεν ήταν τόσο εύκολο. Συνεχίζουμε, καλή συνέχεια και στα άλλα παιδιά. Ευχαριστούμε.”

Χασάπης Ανδρέας (Παίχτης Σ.Υ.ΤΑ) : “Πρώτη αγωνιστική, κακό μπάσκετ. Συγχαρητήρια στην άλλη ομάδα. Έχουμε πολλούς μήνες μπροστά μας και σίγουρα θα πάμε καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ.”