65 - 60

22/05/2019 19:40 Play Off Major Commercial League 18/19 40'

Generali522142465
Cosmote e-Value2010102060

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε.και της Cosmote e-Value, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, με την e-Value να μπαίνει με σαφώς καλύτερα πατήματα και συγκέντρωση, με 2 τρίποντα πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ έγινε 5 – 12 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου η GENERALI δεν κατάφερε να αντιδράσει, κόλλησε κυριολεκτικά επιθετικά, οι αντίπαλοι της άρχισαν να πιέζουν και για αιφνιδιασμούς, και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5 – 20.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, με τους παίκτες της GENERALI όμως να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένοι στο 2ο Δεκάλεπτο και πήραν κυριολεκτικά φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων με μεγάλο πρωταγωνστή τον Καλούδη Π., με αποτέλεσμα να κάνουν ένα εντυπωσιακό comeback, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 30 και το 3ο Δεκάλεπτο με σκορ 41 – 40. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και είχαν εξαιρετική παραγωγή αλλά οι παίκτες της e-Value δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ της περιόδου και να σταματήσουν το run της GENERALI η οποία με καταπληκτική παραγωγή από τρίποντα κατάφερε να κερδίσει το επιμέρους σκορ των τελευταίων τριών περιόδων, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Ε., Δράκος Θ.