43 - 59

15/05/2019 19:40 Play Off Major Commercial League 18/19 40'

Cosmote e-Value514131143
Generali149211559

Το βράδυ της Τετάρτης 15/05 οι παίχτες της Generali έχοντας την εμπειρία από τέτοια ματς, πήραν την νίκη απεναντι στην πολύ καλή ομάδα της Cosmote e – Value και έκαναν το 0 – 1 στην σειρά. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετικά ειδικά στην άμυνα, εγκλώβισαν όλα τα ατού των αντιπάλων τους και σε συνδυασμό με την πολύ καλή απόδοση στην επίθεση του Καλούδη πήραν το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν εξαιρετικά στο γήπεδο. Φανταστική προσωπική άμυνα, ο Βάγιας ουσιαστικός κάτω από την αντίπαλη ρακέτα και το σκορ έγινε γρήγορα 1 – 7. Στην συνέχεια οι παίχτες της Cosmote βελτίωσαν κατα πολύ το παιχνίδι τους και με τις 2 βολές του Καρρά αλλά και με το καλάθι του Σαραντόπουλου μείωσαν στους 2. Εκεί ξαναπήρε μπροστά η γραμμή της περιφέρειας της Generali, Καλούδης με 5 και Σφυρής με 2 με αποτέλεσμα να φέρουν την διαφορά στους 9 στο τελείωμα της περιόδου κάνοντας το 5 – 14.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν σημαντικά και για τους 2. Οι γηπεδούχοι αρχικά πίεσαν στην άμυνα κυρίως τον  Καλούδη περιορίζοντας τον επιθετικά αλλά και χαλώντας την οργάνωση του παιχνιδιού της Generali και στην συνέχεια με τα δίποντα των Γεωργόπουλου, Αλεβιζόπουλου και Σαραντόπουλου μείωσαν στους 3! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους και έτσι οι παίχτες της Cosmote μείωσαν στον πόντο χάρις τις επιθετικές επιλογές του Σαραντόπουλου. Κάπου εκεί όμως οι φωνές του Coach Καπόλου κατάφεραν να επαναφέρουν την συγκέντρωση στην ομάδα του και οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Καλούδης στο τέλος του ημιχρόνου τους έδωσε ένα πιο άνετο προβάδισμα αφού το σκορ έγινε 19 – 23.

Στην 3 περίοδο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετικά και στις 2 πλευρές του γηπέδου κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να χτίσουν μια διαφορά που στην ουσία θα τους έδινε το παιχνίδι. Η αρχή έγινε με τα 2 εύστοχα τρίποντα από τον Καλούδη και τον Καπόλο που έστειλαν την διαφορά στο +9. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακόψουν τον εξαιρετικό ρυθμό των αντιπάλων τους αλλά δεν τα κατάφεραν αφού τα σουτ που έβγαιναν από την πολύ καλή οργάνωση του παιχνιδιού από τον Καρρά δεν βρήκαν τον στόχο. Έτσι καθώς τελείωνε η περίοδος η διαφορά συνέχιζε να αυξάνεται και έφτασε μέχρι το +12 χάρις τα τρίποντα του Ασημακόπουλου και του Καλούδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι είχαν εγκαταλήψει την προσπάθεια και απλά προσπαθούσαν κάπως ανορθόδοξα να ρίξουν την διαφορά. Από την άλλη η εμπειρία των παιχτών της Generali δεν άφησε τίποτα στην τύχη του και έτσι η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας. Το σφύριγμα της λήξης λοιπόν βρήκε τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των play off με σκορ 43 – 59.

Για τους νικητές απίστευτος ήταν πάλι ο Καλούδης με 26 πόντους αλλά και ο Βάγιας που μάζεψε 21 ριμπάουντ! Από την άλλη ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Καρράς με 10.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος, Τούσης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καπόλος Δημήτρης (Προπονητής – Παίχτης Generali) : “Ξεκίνημα play off. Κάναμε το 1 – 0. Πάμε για το 2 – 0. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ήμασταν βασικά πολύ καλοί στην άμυνα, νομίζω πως εκεί κρίθηκε το ματς, εκεί περιορίσαμε πάρα πολύ την ομάδα της Cosmote. Όπως και να έχει δεν έχει τελειώσει τίποτα. Έχει άλλο ένα ματς και συνεχίζουμε.”

Τζώρτζης Ιάκωβος (Παίχτης Cosmote E – Value) : “Το 1ο παιχνίδι τα πήγαμε όχι όπως θα θέλαμε. Το επόμενο θα είμαστε καλύτεροι και θα κερδίσουμε.”