61 - 28

05/12/2018 19:40 Commercial League B 18/19 6 40'

Generali161620961
Onassis1078328

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε. και του ONASSIS GROUP (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 7 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 28.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες έπαιξαν από την αρχή ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, το τέμπο και οι επιθέσεις γρήγορες, οι δύο αντίπαλοι κοντά και το σκορ ήταν 6 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές άρχισαν να τρέχουν και σε αιφνιδιασμούς, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές αλλά η GENERALI  με καλύτερη παραγωγή από assist πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ίδιο παιχνίδι, με τον ONASSIS όμως να αρχίζει να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα με αποτέλεσμα η GENERALI να τροφοδοτήσει διαδοχικούς αιφνιδιασμούς, να κάνει run 7 – 0 και το σκορ να είναι 23 – 10 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run, ενώ παράλληλα κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ, με τους αντιπάλους τους να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά χωρίς να βεκτιώσουν τις επιστροφές τους με αποτέλεσμα να δουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ONASSIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της GENERALI να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζερβουδάκης Γ. με 15 και Φιλλιπίδης Κ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φραδέλος Ν. με 11 (2) και Πέππας Κ. με 7 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαγκούνης Ν., Πετράκης Ι.