57 - 49

06/03/2019 19:40 Commercial League B 18/19 2 40'

Generali719181357
Oracle1412121149

Την 5η σερί της νίκη πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης 06/03 πέτυχε η ομάδα της Generali απέναντι στην πάντα μαχητική ομάδα της Oracle. Ο αγώνας σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ήταν αμφίρροπος αλλά οι λεπτομέρειες στο τέλος σε συνδυασμό με την κούραση των φιλοξενούμενων έκριναν το αποτέλεσμα υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και με περισσότερη ενέργεια και πήραν προβάδισμα με 5 – 0 χάρις το τρίποντο του Καλούδη και το δίποντο του Βάγια. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ελεύθερα σουτ και με το τρίποντο του καυτού Ιωαννίδη και με τα καλάθια του Θώμου και του Γκούση το σκορ έγινε αμέσως 5 – 7. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίχτες της Oracle έπαιζαν ακόμη καλύτερα στην άμυνα και σε συνδυασμό με με τα τρίποντα του Ιωαννίδη το δεκάλεπτο τελείωσε με τους προγραμματιστές να προηγούνται με 7 – 14.

Στην 2η περίοδο οι άμυνες και των 2 ομάδων πήγαν περίπατο. Στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά με αποτέλεσμα την διεύρυνση περαιτέρω της διαφοράς. Ο Ιωαννίδη συνέχιζε να σκοράρει έξω από τα 6,75 εκμεταλλευόμενος την παθητική περιφερειακή άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι το σκορ έγινε 9 – 18. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άλλαξαν τσιπ και σιγά σιγά άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά. Βάγιας, Σφυρής, Καπόλος και Καλούδης έκαναν ότι ήθελαν στην αντίπαλη άμυνα και έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου οι 2 ομάδες ήταν ισόπαλες 26 – 26.

Στην 3η περίοδο το ματς έγινε και πάλι αμφίρροπο αφού οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι χάρις το τρίποντο του Ιωαννίδη και το δίποντο του Γκούση πηραν κεφάλι στο σκορ με 29 – 31. Οι παίχτες της Generali παρ´ όλο που ισοφάρισαν προσωρινά ξανά έμειναν πίσω στο σκορ αφού Παπαϊωάννου, Γκούσης και Σταυριανίδης δεν αντιμετώπισαν προβλήθηκα μέσα στο ζωγραφιστό και έδωσαν αέρα 4 πόντων στην ομάδα τους. Από εκείνο όμως το σημείο και μετά ο Καλούδης με ένα δικό του στην ουσία σερί κυρίως από μέση και κοντινή απόσταση κατάφερε στο τελείωμα της περιόδου να βάλει από την θέση του οδηγού την ομάδα του με 44 – 38!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι περισσότερες επιλογές των γηπεδούχων ήταν καθοριστικός παράγοντας στην διαμόρφωση του αποτελέσματος. Μετά την αποβολή με 5 φάουλ του Φιλίππου οι παίχτες της Oracle έπαιζαν χώρος αλλαγή. Θώμος και Σταυριανίδης έκαναν σπουδαία προσπάθεια να κλέψουν το ματς αλλά τα σουτ του Βάγια και του Δημητρίου ήταν καθοριστικά. Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα της Generali να φεύγει νικήτρια για μια ακόμη αγωνιστική με σκορ 57 – 49.

Για τους νικητές εξαιρετικός για ακόμη έναν ματς ήταν ο Καλούδης με 25 πόντους, ενώ για την ομάδα της Oracle ο Θώμος έκανε ότι μπορούσε αφού πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές :Μπούκας, Χρηστίδης.