16/02/2024 20:30 Commercial League A 23/24 10 40'

Team1234OTT
Generali150604151050
Tsakos Group090416110444

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα της GENERALI που φαίνεται να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα της στο παρκέ ανεβάζοντας την απόδοση της. Θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα του TSAKOS GROUP με τον τελικό νικητή να καθορίζεται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με 50-44. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό με πολλά φάουλ και αποβολές, γεμάτο πάθος για τη νίκη και από τις δύο πλευρές.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα. Η  GENERALI μπήκε πολύ δυνατά και με κλειστή άμυνα man to man περιόρισε τους αντιπάλους της σε μόνο δύο πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά την ίδια στιγμή ήταν και εκείνη άποντη, με την TSAKOS GROUP να κάνει το ίδιο καλή δουλειά με την άμυνα ζώνης της. Στα επόμενα πέντε λεπτά όμως η GENERALΙ πέτυχε 15 πόντους προηγούμενη με 15-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες και η αστοχία των ομάδων ήταν πάλι σε πρώτο πλάνο με το επιμέρους 6-4 να αποδεικνύει το κακό επιθετικά μπάσκετ και των δύο. Το ημίχρονο έληξε με το φτωχό 21-14.

Η TSAKOS GROUP έκανε το καλύτερο της δεκάλεπτο στην αρχή της επανάληψης. Πέτυχε μεγάλα σουτ, κέρδισε πολλά φάουλ που οδήγησαν σε πολλές βολές και με 4-16 πήρε την πρωτοπορία στο σκορ (25-29).

Μέχρι το 35 ήταν μπροστά με 28-35 χάρη σε δύο τρίποντα του Οικονόμου. Όμως η GENERALI έβγαλε πάθος, έπαιξε καλές άμυνες και με τον Αποστολόπουλο να πετυχαίνει τους τελευταίους 7 πόντους της ομάδας του έκανε την ανατροπή οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η GENERALI είχε περισσότερες δυνάμεις, πέτυχε 2 μεγάλα τρίποντα με Αποστολόπουλο και Ασημακόπουλο, δέχτηκε μόλις 4 πόντους και όλες με βολές και πήρε τη μεγάλη νίκη απέναντι στην σπουδαία αντίπαλο της.

Αποστολόπουλος κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους! Σφυρής και Ασημακόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Οικονόμου και Θεοδώρου οι καλύτεροι για την TSAKOS GROUP.