22/03/2018 21:30 Commercial League 17/18 40'

GNS99101240
Generali1316161863

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της GNS και της GENERALI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομματι από την αρχή το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο, με γρήγορες τελικές επιλογές και επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και το σκορ ήταν 7 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά και 9 – 13 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο η GENERALI με το καλημέρα κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου παίρνοντας με διαδοχικές assist και ομαδικό μπάσκετ προβάδισμα 3 κατοχών, η GNS έμεινε χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 18 – 29.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της GNS να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα και οι παίκτες της GENERALI συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ και διατηρώντας παράλληλα μία διαφορά ασφαλείας πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σελληνάς, Αναστασόπουλος