08/03/2018 20:00 Commercial League 17/18 40'

GNS1112131955
Onassis718151151

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της GNS και του ONASSIS GROUP (το οποίο αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωνμένες κυρίως επιθέσεις, με τους γηπεδούχους με 2 σερί τρίποντα να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά, ενώ στην πορεία και οι δύο ομάδες έδειξαν υπομονή και είχαν καλές τελικές επιλογές με το σκορ να είναι 11 – 7 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την GNS να συνεχίζει να βρίσκει τα ελεύθερα τρίποντα, τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να λύνονται και άλλο επιθετικά, ο ONASSIS βρήκε και αυτός ρυθμό από την γραμμή του τριπόντου, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 23 – 28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ και να μένουν κοντά έχοντας παράλληλα καλά ποσοστά, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και το σκορ να διαμορφώνεται σε 44 – 48 με 5′ για λήξη. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η GNS αντέδρασε και με ένα run 8 – 0 κατάφερε και διαμόρφωσε το σκορ σε 52 – 51 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν, οι παίκτες του ONASSIS παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και η GNS διατήρησε το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Δράκος, Ιασωνίδης