GNS vs ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

15/03/2018 21:30 Cup B 17/18 40'

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Στον αγώνα του Κυπέλλου μεταξύ της GNS και του Μητροπολιτικού Κολλεγίου Αθηνών, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 89.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και με 3 σερί άμυνες και αιφνιδιασμούς ξεκίνησαν με σκορ 7 – 0 στο πρώτο λεπτό, με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν και με αιχμή τον Δήγκα Ι. μείωσαν σε μία κατοχή, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ αλλά ο γρήγορος ρυθμός ευνόησε το Κολλέγιο, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 12 – 19.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της GNS να συνεχίσουν δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ελέγξουν το τέμπο του αγώνα και τους παίκτες του Κολλεγίου να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, διευρύνοντας την διαφορά και παίρνοντας τελικά την πρόκριση.

Διαιτητές: Σελληνάς, Τσουκαλάς