GRANT THORNTON – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

15/02/2017 22:00 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της GRANT THORNTON και του ΔΣΑ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, βασιζόμενες κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με τις άμυνες να είναι δυνατές, το τέμπο του αγώνα να είναι γρήγορο και το σκορ 6–5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, έδειξαν υπομονή και βελτιώσαν τα ποσοστά τους, αλλά ο ΔΣΑ ευνοήθηκε περισσότερο από τον αργό ρυθμό και με μεγαλύτερη παραγωγή από assist και πιο πολυπρόσωπη επίθεση έκλεισε την περίοδο με σκορ 11 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να ασκούν περιστασιακό press και να δείχνουν μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ έχοντας αρκετές δεύτερες επιθέσεις,  αλλά οι παίκτες του ΔΣΑ συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό και εξαιρετικά ποσοστά με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, την ομάδα της Grant Thornton να βασίζεται υπερβολικά σε isos και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν πιο physical από την αρχή, με την Grant Thornton να συνεχίζει να κυριαρχεί στα ριμπάουντ αλλά παράλληλα να συνεχίζει να μην μπορεί να εκμεταλευτεί τις δεύτερες επιθέσεις, τον ΔΣΑ να συνεχίζει να βρίσκει τους ελεύθερους παίκτες και να έχει καλή παραγωγή από assist, το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις και το σκορ 24 – 34 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τόσο την μπάλα και όσο για τις πρώτες πάσες, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, αλλά οι γηπεδούχοι με αιχμή τον Κοντοέ Γ. πίεσαν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αποτέλεσμα να βρουν εύκολους πόντους και να ψαλιδίσουν την διαφορά σε μία κατοχή, τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το γρήγορο τέμπο και η περίοδος να κλείνει με σκορ 39 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της Grant Thornton άσκησαν press, συνεχίζοντας να βγάζουν άμυνες και να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα, οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά καθώς και στα ριμπάουντ (με χαρακτηριστικές τις μονομαχίες μεταξύ των Φέσκο Θ. και Παπαδάκο Λ. μέσα στην ρακέτα), αλλά ο ΔΣΑ με 2 σερί τρίποντα από τους Χριστιανόπουλο Α. και Παπαδόπουλο Ν. και ένα συνολικό run 8 – 0 διαμόρφωσε το σκορ σε 42 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και πάλι οι φιλοξενούμενοι με goal foul του Παπαδόπουλου Ν. και αμέσως μετά με τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. ανεβάσαν το προβάδισμα σε 10 πόντους με 3 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 3 λεπτά οι παίκτες της Grant Thornton έδειξαν φοβερή μαχητικότητα αμυντικά, συνέχισαν όμως να έχουν άσχημα ποσοστά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αλλά με δύο μεγάλα τρίποντα του Φέσκου Θ. στο τελευταίο λεπτό μείωσαν σε 3 πόντους με 25” για λήξη και κατοχή για ΔΣΑ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των foul αλλά οι φιλοξενούμενοι να είναι ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών διατηρώντας το προβάδισμα και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φέσκος Θ. με 17 (2) και Κοντοές Γ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδόπουλος Ν. είναι 13 (1) και Παπαδάκος Λ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.