Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – GRANT THORNTON

11/02/2017 17:00 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και της GRANT THORNTON, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα 3 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, τους γηπεδούχους να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις αλλά και οι δύο είχαν χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 5– 0 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι δύο αντίπαλοι βρήκαν ρυθμό επιθετικά, με την Grant Thornton με διαδοχικές assist του Κοντοέ Γ. και τον ΔΣΑ με προσωπικές ενέργειες του Στεφανή Φ. να βρίσκουν λύσεις, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο τέμπο, τα ποσοστά ανέβηκαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παραμένουν ζεστές και με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, ο ΔΣΑ γύρισε την άμυνα σε ζώνη 3–2, η Grant Thornton σε άμυνα man, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (με διαδοχικά τρίποντα του Τζαβάρα Χ.) πέρασαν μπροστά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 23 – 26. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον ΔΣΑ να γυρίζει και πάλι σε man, τους παίκτες και των δύο ομάδων να βγάζουν ενέργεια και μαχητικότητα και να έχουν καλή παραγωγή από assist, αλλά οι γηπεδούχοι με διαδοχικές άμυνες κατάφεραν να κάνουν ένα run στα τελευταία 2  λεπτά και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 37 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα με εύστοχο τρίποντο του Μιντζιά Α. η ομάδα του ΔΣΑ ανέβασε την διαφορά στους 10+ πόντους, με τις άμυνες να δυναμώνουν αλλά τις δύο ομάδες να επιλέγουν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις κάτι που ευνόησε τον ΔΣΑ ο οποίος με καλύτερο spacing και μεγαλύτερη υπομονή στις τελικές επιλογές (και ποστάροντας συστηματικά τον Παπαδάκο Λ.) κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 3 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους να βασίζονται κυρίως σε isos και την περίοδο να κλείνει με σκορ 51–43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να συνεχίσουν να παίζουν καλό μπάσκετ αλλά τους παίκτες του ΔΣΑ να συνεχίζουν να έχουν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, ποστάροντας και πάλι τους Παπαδάκο Λ. και Στεφανή Φ., αλλά και οι παίκτες της Grant Thornton έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ, είχαν πολλές δεύτερες επιθέσεις και κατάφεραν να μειώσουν σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 55 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι και πάλι με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ατσαλάκη Κ. μείωσαν σε μία κατοχή, με τις άμυνες να δυναμώνουν, τις δύο ομάδες να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας πολύτιμη συμβολή από τον Καραμπά Φ. (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) ανέβασαν και πάλι το προβάδισμα σε 3 κατοχές, η Grant Thornton συνέχισε να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να μειώσει περαιτέρω και η ομάδα του ΔΣΑ πήρε τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκος Λ. με 16 και Καράμπας Φ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντοές Γ. με 16 (1) και Τζαβάρας Χ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.