56 - 65

16/12/2017 15:30 Elite League B 17/18 16/12/2017 40'

Grant Thornton718112056
Deree1715161765

Σημαντική νίκη πέτυχε το DEREE απέναντι στους γηπεδούχους GRANT THORΝTON με σκορ 56 – 65.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με πίεση στο μισό γήπεδο που απέδωσε αμέσως καθώς η Grant Thornton δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει τη μπάλα και κάποιες φορές ακόμα και να περάσει το μισό του γηπέδου στα 8’’ με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο το Deere να προηγείται με 7 – 17 πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό μετά απο διαδοχικά κλεψίματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Grant Thornton αντέδρασε κυρίως χάρις τις εμπνεύσεις του Φέσκου που με δυναμικά drive κέρδιζε κάθε αντίπαλο αλλα και χάρις την ευστοχία του Βέργου απο τα 6.75. Στη συνέχεια για το Deere πήραν τη σκυτάλη ο Δεμέναγας και ο Κουβούσης που με ωραίες συνεργασίες έφεραν και πάλι το μπροστά την ομάδα τους στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με ιδανικό τρόπο για το Deere, με τον coach Μαρκώνη 8’’ πριν το τέλος να παίρνει time out για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση. Μετά απο άριστη εκτέλεση του συστήματος ήρθε το τρίποντο με τον Δεμέναγα να ευστοχεί σε τρίποντο ακριβώς με τη λήξη του χρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Deere να μπαίνει και πάλι δυνατά πιέζοντας την πρώτη πάσα και κυνηγώντας πραγματικά κάθε φάση στην άμυνα. Ως αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους. H Grant Thornton μετά απο ένα νεκρό πεντάλεπτο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά σιγά σιγά και να μειώνει ακόμα και στους 8 πόντους, έκλεισε όμως το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ 36 – 48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε η αντεπίθεση για την Grant Thornton που μείωσε στους 2 πόντους 48 – 50 έξι λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί όμως αρχισε να χανει τις δυνάμεις της κάνοντας διαδοχικά λάθη σε συνδιασμό με την ασφυκτική πίεση των παικτών του Deere οι οποίοι πέτυχαν 4 έυκολους πόντους σε 20’’. Η συνέχεια ήταν απλή για το Deere που με οργανωτή τον Ελέζογλου ο οποίος είχε εξαιρετικές επιλογές τροφοδοτώντας άριστα του συμπαίκτες του και σκοράροντας απο το τρίποντο όποτε χρειαζόταν έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Το ματς τελείωσε 56 – 65 με το Deere να πραγματοποιεί μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στους μαχητικούς Grant Thornton που είχαν αρκετές ελλείψεις στο ρόστερ τους.

Απο τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φέσκος και Βέργος με 18π. και 27π. αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους ήταν σε εξαιρετική μέρα ο Ελέζογλου με 15π.(3/4τρ. 5ας.) και ο Δεμέναγας με 18π.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι. – Δαβιδέλης.