63 - 58

24/11/2015 22:00 League A 15/16 40'

Grant Thornton2312141463
DHL1113122258

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της GRANT THORNTON και της DHL, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι 2 ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία, αλλά στις σετ επιθέσεις η Grant Thornton ήταν σαφώς πιο οργανωμένη και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από την DHL η οποία προσπαθούσε να σκοράρει με προσωπικές ενέργειες. Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά 10 πόντων με το σκορ περιόδου να είναι 23-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η DHL μπήκε με με περισσότερη ενέργεια και σημάδεψε το ζωγραφιστό του αντιπάλου, αλλά στο αμυντικό κομμάτι δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετική παραγωγή της Grant Thornton η οποία συνέχισε να παραμένει σοβαρή και με καθαρό μυαλό να βρίσκει λύσεις απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων. Σκορ ημιχρόνου 32-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η DHL ανέβασε την ενέργεια της στο αμυντικό κομμάτι, κάτι δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση της Grant Thornton, αλλά η διαφορά παράμεινε πάνω από 10 πόντους, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν διατήρησαν καθαρό μυαλό επιθετικά και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την κοιλιά που έκαναν οι αντίπαλοι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η έλλειψη ενέργειας και οι κακές επιλογές για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με ένα run 7-0 να μειώσουν την διαφορά σε 2 κατοχές και στο 2:55” σε μία μόλις κατοχή! Κάπου εκεί όμως τελείωσε και το run, αφού ο Σταθόπουλος Β. από την Grant με 2 μεγάλα σουτ και ψυχραιμία από την γραμμή των βολών, σκόραρε τους τελευταίους 9 πόντους για την ομάδα του η οποία και πήρε τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταθόπουλος Β. με 17(1) και Κατσικάκης Σ. με 19(3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 18(1) και Μπουτσικάκης Π. με 11(3) πόντους αντίστοιχα.