68 - 51

21/04/2024 15:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Grant Thornton2216141668
Mytilineos1115151051

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της GRANT THORNTON (Super League) απέναντι στην ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ  (Elite League) με 68-51, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup A, όπου θα συναντήσει την ομάδα του ANGELICCOUSIS GROUP.

Με άμυνα ζώνη ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, με την GRANT THORNTON όμως να βρίσκει τις λύσεις απέναντι της, κυρίως με παιχνίδι μέσα στο καλάθι. Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ είχε κάποιες βιαστικές επιλογές και έτσι η μαχητικότητα των παικτών του δεν είχε το απαραίτητο αποτέλεσμα (11-5). Μάλιστα οι 7 πόντοι του Σκρέμπου στο τέλος του δεκαλέπτου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (22-11) για τους γηπεδούχους.

Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ κατάφερε να «διαβάσει» καλύτερα την άμυνα των αντιπάλων του και να ανεβάσει έτσι τα ποσοστά του, η διαφορά όμως δεν έπεσε, καθώς η GRANT THORNTON είχε τις λύσεις με του Φούρλαρη και Δημητρακόπουλο για το 38-26 του ημιχρόνου.

Η GRANT THORNTON  άλλαξε την άμυνα της σε man to man όμως οι Μπερδεμπές και Αγγελόπουλος συνέχισαν να βρίσκουν σκορ από την περιφέρεια. Η GRANT THORNTON όμως συνέχισε να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι μην επιτρέποντας τη διαφορά να πέσει κάτω από 4 κατοχές (52-41).

Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ προσπάθησε να ανεβάσει ταχύτητα και να τρέξει ακόμη πιο πολύ στον αιφνιδιασμό, όμως η έμπειρη GRANT THORNTON είχε περισσότερες επιλογές, περισσότερη ενέργεια και η διαφορά αυξήθηκε και άλλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Φούρλαρης, Σκρέμπος και Δημητρακόπουλος οι καλύτεροι της GRANT THORNTON, Μπερδεμπές και Αγγελόπουλος κορυφαίοι του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ.