67 - 85

09/02/2016 22:00 League A 15/16 40'

Grant Thornton1918151567
Petrogaz1829241485

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Grant Thornton και της Petrogaz (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 85.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με υπομονή και ψάχνοντας την ελεύθερη επιλογή απέναντι στην ζώνη, ενώ πίεσαν για αιφνιδιασμούς σε αντίθεση με την Petrogaz η οποία προτίμησε οργανωμένες επιθέσεις. Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να ξεκινήσουν με σκορ 8–1 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βελτίωσαν τις τελικές επιλογές τους και μείωσαν σε μία κατοχή κυριαρχώντας στο ζωγραφιστό με το σκορ να είναι 13 – 12, 2:30” πριν το τέλος της περιόδου. Στα τελευταία 2:30” η Grant Thornton με πολύ καλό spacing και σουτ 3 πόντων βρήκε λύσεις, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Petrogaz με πολύ καλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς, κάνοντας ένα ραντεβού 10 – 0 με το σκορ να είναι 19 – 31 στα πρώτα 4 λεπτά. Η Grant Thornton από την άλλη πλευρά είχε κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και συνέχισε να βασίζεται σε μακρινά σουτ (αλλά βιαστικά αυτή τη φορά) και με κακές επιστροφές αμυντικά. Στην πορεία της περιόδου η Petrogaz συνέχισε να έχει εξαιρετικό ρυθμό στις οργανωμένες επιθέσεις της με τους αντιπάλους να δείχνουν σημάδια ζωής, μαχητικότητα, αλλά με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από 3 κατοχές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37 – 47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη συγκέντρωση, ενέργεια και εξαιρετικά ποσοστά και μεγάλα σουτ, εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους με το σκορ να είναι 39 – 56 στα πρώτα 3 λεπτά! Η Grant Thornton από την άλλη πλευρά συνέχισε να βασίζεται σε σουτ χωρίς ρυθμό και είδε τη διαφορά στους + 20 πόντους στα μισά της περιόδου με τον Παπαδρόσο Α. να έχει πάρει κυριολεκτικά φωτιά από τη γραμμή των 3 πόντων και τη περίοδο να κλείνει με σκορ 52 – 71. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, να είναι μία ταχύτητα πάνω από τους αντιπάλους τους, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Κατσικάκης Σ. με 19 (1) και Κωνσταντίνου Α. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδρόσος Α. με 34 (7) και Αντωνόπουλος Β. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.