84 - 69

08/03/2017 22:00 League A 16/17 40'

Grant Thornton1918182984
Sarnitec A.E.825142269

Στον αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και της SARNITEC, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 84-69.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man. ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις με τις άμυνες να είναι δυνατές, τους παίκτες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ αλλά η Grant Thornton ευνοήθηκε από το αργό τέμπο και με πολύ καλύτερες τελικές επιλογές πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 9-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο, οι παίκτες της Grant Thornton συνέχισαν να έχουν πολύ καλό ρυθμό και με καλή παραγωγή από assist των Γιαννίκα Ι. και Κοντοέ Γ., σε αντίθεση με την Sarnitec η οποία βασίστηκε κυρίως σε isos και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η ομάδα της Sarnitec γύρισε σε άμυνα ζώνης 2-3 αλλά επιθετικά συνέχισε να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες του Καραγιάννη Σ. και πολλά σουτ 3 πόντων, η Grant Thornton συνέχισε να παίζει πολύ καλό μπάσκετ έχοντας εξαιρετικές αποστάσεις και κίνηση μακριά από την μπάλα, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 10+ πόντων και το σκορ να είναι 28 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες και πάλι σε σετ επιθέσεις, η Sarnitec με πρωταγωνιστή τον Καραγιάννη Σ. είχε πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και κατάφερε να μειώσει σε μία κατοχή και με τρίποντο του Καραγιάννη Σ. στο τελευταίο λεπτό πέρασε και μπροστά, αλλά τελικά η Grant Thornton αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 37 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι άσκησαν πιο πιεστική άμυνα με περιστασιακό press και double team στον Καραγιάννη Σ., κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά, ενώ επιθετικά βρήκαν και πάλι ρυθμό, έλεγξαν και πάλι τα ριμπάουντ (με μεγάλη συμβολή σε αυτόν τον τομέα από τον Φέσκο Θ.) και έκαναν ένα συνολικό run 13 – 0 με το σκορ 50 – 33 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της Sarnitec βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πάλι με επιθετική παραγωγή του Καραγιάννη Σ. μείωσαν σε 8 πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 55 – 47.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν σε isos, με τον Καραγιάννη Σ. να συνεχίζει να τραβάει πολλά foul και να σκοράρει από την γραμμή των βολών (έχοντας 24/32 βολές και 50 πόντους στον αγώνα!) αλλά η ομάδα του παρότι μείωσε σε 4 πόντους συνέχισε να μην έχει επιθετικό ρυθμό και παραγωγή από assist, σε αντίθεση με την ομάδα της Grant Thornton η οποία συνέχισε να έχει πολυπρόσωπη επίθεση, διατήρησε πολύ καλά ποσοστά και με καλό οργανωτικό παιχνίδι τους Κοντοέ Γ., επιθετική αιχμή τον Γιαννίκα Ι. και τεράστια συμβολή στο αμυντικό κομάτι από τους Φέσκο Θ. και Φάππα Γ. διατήρησε στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου προβάδισμα 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φέσκος Θ. με 16 (1) και Γιαννίκας Ι. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραγιάννης Σ. με 50 (6) και Μικράκης Κ. με 3 (1) πόντους αντίστοιχα.