56 - 68

28/12/2018 21:10 Commercial League A 18/19 8 40'

Grant Thornton112271656
Chronotechnica Dinosaurs1919171368

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και των DINOSAURS B.C., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, με τα ποσοστά όμως να είναι χαμηλά απέναντι στις κλειστές και δυνατές άμυνες, με το παιχνίδι να έχει πολλά φάουλ και το σκορ να είναι 4 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά με 2 σερί καλάθια και ένα τρίποντο οι DINOSAURS έκαναν run 0 – 7 και πήραν διψήφιο προβάδισμα, οι γηπεδούχοι με την σειρά τους έκαναν ένα mini run αλλά δεν κατέφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο κατέβασμα της μπάλας και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες και το τέμπο παρέμειναν ίδια, οι DINOSAURS με τρίποντο του Φλίγκου Β. ανέβασαν την διαφορά σε 13 πόντους, αλλά κάπου εκεί η GRANT THORNTON άρχισε να αντιδρά και με διαδοχικές άμυνες, πιο ομαδικό μπάσκετ επιθετικά και τρίποντο του Τζαβάρα Χ. μείωσε σε 25 – 30 και στην πορεία όχι μόνο έμεινε κοντά αλλά και με καλάθι του Σταθόπουλου Ε. μείωσε σε 31 – 34, με τις άμυνες να εξακολουθούν να είναι physical αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 33 – 38.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παίζουν καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ αλλά από την αρχή του 3ου Δεκαλέπτου οι DINOSAURS βρήκαν διαδοχικές λύσεις σε αιφνιδιασμούς και επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι, με τους αντιπάλους τους να αρχίζουν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων αλλά χωρίς καλά ποσοστά με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να εκτινάσεται σε διψήφια επίπεδα και η 3η περίοδος να κλείνει με σκορ 40 – 55. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες της GRANT THORNTON βελτιώθηκαν αισθητά και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της περιόδου αλλά και οι παίκτες των DINOSAURS διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 3 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταθόπουλος Ε. με 26 (3) και  Κωνσταντίνου Α. με 8 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλάχος Α. με 15 (2) και Μουρμούρης Π. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Νερομυλιώτης Θ., Αντωνόπουλος Π.